Vendula Niklová: „V Praze se lidé nebojí vyjádřit“

Vendula Niklová studuje prvním rokem v Ateliéru módní tvorby na VŠUP a veřejnost si mohla všimnout jejích modelů například na loňské přehlídce Czech Check Fashion Show, kde prezentovala svou kolekci nazvanou Kontrasty. Pracuje často s geometrickými tvary, ale přesto její kolekce zůstávají velmi ženské. V současné době spolupracuje na charitativní přehlídce FASHION FOR FOKUS. A The Black Light se jí rozhodlo trochu vyzpovídat. 

Pocházíš z Olomouce, ale nyní studuješ v Praze na VŠUP. Jak bys popsala pražskou módu, má nějaká specifika?

Pražská móda je mnohem víc otevřená. Lidé se nebojí kombinovat různé styly, a vyjádřit se. Určitě to ale dělají různé vlivy a inspirace, které v Olomouci a jiných menších městech tolik nenajdeme. Také se mi  Praha jeví více elegantní.

Tvé modely jsou krásně ženské, vyzdvihující křivky a siluetu. Přemýšlela jsi někdy,  že bys udělala vyloženě pánskou kolekci? Jestli ano, proč?

Není to úplně úmyslně, ale asi máte pravdu bylo mi to už řečeno vícekrát .  A ano nad pánskou kolekcí uvažuji čím dál častěji. Je to něco jiného. Musíte nad tím víc přemýšlet. Muž chce zůstat mužem. Nevezme si na sebe vše  a o to je to těžší.

V jednom interview jsi prozradila, že máš ráda módu Ricka Owense. Čím tě oslovuje nejvíce?

Nejvíce asi vizuálně. Atmosféra kolekcí.  Používání  materiálů a střihová řešení. Takže vlastně téměř vše. (Směje se)

Ve svých kolekcích využíváš hodně geometrických tvarů. Kde se vzal tento nápad?

Přišlo to nějak samo. Nejspíše to vzniklo, když jsem začala tvořit denimové modely THE FRIENDLY WORLD of DENIM, kde jsem pracovala s průstřihy. Od té doby se to semnou táhne a postupně vyvíjí. Tento způsob práce mě baví a vyhovuje mi.  I když ne vždy je to úmyslné, ale vždycky se  to tam nějakým způsobem promítne.

Dress: Vendula Niklová Photo: Anna Červinková

V současnosti spolupracuješ na charitativní přehlídce FASHION FOR FOKUS, která se bude konat 1. dubna v Českém muzeu hudby. Jak u tebe probíhají přípravy? Na co se diváci mohou těšit?

Modely jsou  téměř hotové.   Kolekci jsem doplnila o pár nových kousků, kde se inspiruji především  infrastrukturou…

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Nyní mě čeká ještě 5 let studia na UMPRUM. Doufám. Během studií snad i nějaká ta stáž v zahraničí. Mimo školu teď žádný plán nemám… Uvidíme co přijde.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů v budoucnu! 

Pokud máte zájem zúčastnit se charitativní módní přehlídky FASHION FOR FOKUS, přispějte darem na jejich internetových stránkách www.fashionforfokus.cz a obratem vám přijde potvrzení účasti.

Foto: Anna Červinková