Vánoční stromky jak je neznáte

Vánoční stromek je symbolem Vánoc. Každé město i vesnice staví v průběhu adventu velký Vánoční strom na náměstí nebo někam poblíž. V dnešních letech už však nemusí jít jen o ten živý z lesa, ale může být sestaven z různých zajímavých materiálů.

Stromky se zdobily už v 16. století v cechovních domech a měly původně ochranitelskou funkci. Později v 17. století začala tato tradice pronikat i do domovů a v 19. století se rozšířila i za hranice německy hovořících zemí. V Čechách stál první zdobený stromeček roku 1812 na libeňském zámečku, o což se zasloužil tehdejší ředitel Stavovského divadla – J. K. Liebich.

Přesně 200 let uběhlo od prvního postavení Vánočního stromku v Čechách a můžeme se přenést i do jiných zemí, kde na nás čekají ty z netradičních materiálů. Například v Belgii sestavili tento tradiční symbol z porcelánových talířů. Italové přišli s různobarevným stromkem ze skleněných trubek. Obyvatelé Shanghaie zase můžou obdivovat zelený strom poskládaný z prázdných lahví od piva a v Madridu zřejmě rádi hrají Pac Mana, protože právě této hře zasvětili svůj stromek.

Vánoční stromek ze skla v Itálii

Stromek z porcelánových talířů v Belgii

Madridský Pac Man

Shangaiské pivní Vánoce

photo: designcollector.net
Jolana Haismanová