Umění podle Valerie Hegarty

Jaké úsilí by vám dalo namalovat obraz? A jak moc byste byli naštvaní, kdyby vám ho někdo zničil? Tímto problémem by se mohla zabývat i Valerie Hegarty, akorát s jediným malým rozdílem, svá díla si totiž ničí sama a zcela úmyslně!
Valerie Hegarty se narodila ve Vermontu a vystudovala Academy of Art College v San Franciscu a poté School of the Art Institute of Chicago. Nyní žije i pracuje v New Yorku. Má za sebou mnoho sólových výstav po celé Americe, v Evropě měla bohužel zatím jen jednu samostatnou výstavu, a to v Londýně v roce 2007.
Témata pro svá díla hledá hlavně v americké historii, buď maluje portréty slavných historických prezidentů nebo zobrazuje staré koloniální náměty jako zátiší s ovocem nebo plachetnice. Hegarty se ale nevěnuje jen ničení obrazů, vytváří také různé repliky nábytku tehdejší americké kultury nebo antických nádob, které později samozřejmě upraví dle obrazu svého.

Po shlédnutí její výstavy nebo instalací tak máte pocit, že jste vlezli do starodávného amerického domu, kde notnou dobu „pracoval“ zub času, zvířata nebo požár.

zdroj: www.valeriehegarty.com
Jolana Haismanová