Tisíc a jedna fotografie Ann Demeulemeester

Konceptuální návrhářka a představitelka tzv. „Antverpské šestky“ před dvěma lety ukončila svou úspěšnou návrhářskou kariéru a vydala „černou knihu“, která mapuje veškerou její tvorbu počínaje rokem 1982.

Tvorba Ann Demeulemeester vypovídá o nekonvenčním přístupu k módě, způsob, kterým návrhářka přistupuje k módě, je velmi osobitý až často „introvertní“.

Šaty dělám jako dárek pro anonymní osobu a současně věřím, že v nich někdo objeví mé myšlenky, nevadí mi, když návrháři zůstanou ve stínu těch, kteří jejich oděvy budou nosit,“ vysvětluje Ann Demeulemeester.

Její modely jsou charakteristické omezenou škálou barev, prakticky každá kolekce, která byla  od roku 1982 představena, se nesla v černých, hnědých a přírodních tónech. Důraz klade především na vypracování detailů a na asymetrii, potisk na modelech tedy prakticky nenajdete. Typickým znakem, který se promítá na starších i novějších modelech, je havraní pírko a prvky inspirované divokou zvěří. Ann nepopírá ani fakt, že je posedlá ikonami hudebního světa svého mládí, její dlouholetou kamarádkou je Patti Smith. Právě ta napsala několikastránkový průvodní text do její černé knihy.

Objemná kniha Ann Demeulemeester vyšla v nakladatelství Rizzoli, o kterém jsme se již zmiňovali. Jejím hlavním přínosem je důkladné zpracování archivních fotografií každé kolekce, která pod rukami návrhářky prošla.

Přes dvacet let její kariéry se nikdy nevzdálila od konceptu a směru, kterým se návrhářka ubírala. Její modely nejsou „trendová záležitost“ a její kousky oblečení nosí především ti, kteří se pokoušejí posouvat hranice módy ke konceptuálnímu umění. Kniha je rozsáhlým archívem její tvorby, který pojímá více než 1 000 fotografií z přehlídek. Belgická avantgardní návrhářka Ann Demeulemeester je známá svým introvertním přístupem k médiím, tudíž nečekejte dlouhé povídání o její tvorbě a inspiraci, vychutnejte si vrcholná díla její kariéry v knize, kterou můžete zakoupit zde.

Foto: Natálie Kuznetsová