The Black Light Editorial / Sans Residence

Pod značkou Sans Résidence vystupuje mladá návrhářka Ewgeniya Lyras původem z Běloruska. Ve snaze zachytit ve svých modelech individualitu spojenou s pohodlností a tendencemi moderního života tak Ewgeniya boří hranice mezi uniformou a extravagancí. Její pohled na oděv jako takový si přečtěte v rozhovoru.

Jak ses dostala k navrhování? Ovlivňuje tě při tvorbě i tvůj původ z Běloruska?
Od 13 let jsem si nechávala šít oděvy na zakázku. Nelíbilo se mi nic, co měli v obchodech a popravdě jsme toho v Bělorusku v té době ani moc neměli, takže jediná cesta mít něco zajímavějšího byly sekáče anebo si nechat ušít na míru. Pamatuji si, že jsem prodávala nějaké své modely abych si mohla nechat ušít něco nového. O tom, že se chci věnovat módnímu návrhářství, jsem se rozhodla až během studií Vysoké školy ekonomické v Praze, kde jsem studovala podnikohospodářskou ekonomii. Předtím jsem chtěla studovat design interiéru, neboť oba moji rodiče jsou architekti. Časem jsem ale pochopila, že móda mi dává více zajímavých možností instantního sebevyjádření a je pro mne emocionálně založena, takže jsem se přihlásila na Saint Martins University v Londýně a tam to vše tak nějak začalo…

Myslím si, že fakt, že jsem se narodila v Bělorusku, je ukotven v srdci značky Sans Residence. Narodila jsem se ještě za doby Sovětského svazu a vyrůstala jsem tam po jeho pádu. Bylo to velice zajímavé období. Byl to intenzivní tok nových informací a různých vlivů. Bělorusko bylo, a doposud je, někde mezi Ruskem a Evropou. V průběhu historie Bělorusko patřilo k různým zemím a sice běloruština existuje, ale málokdo ji používá. Před několika lety jsem se začala samu sebe ptát „Kam patřím?“ a „Kde je domov?“, dostala jsem se k závěru, že v současném světě neustálých změn a technologického pokroku to nějak řešit nemusím a baví mě vyhledávat domov kdekoliv, kde se ocitnu. Vždyť my všichni nejvíce času trávíme v mezinárodním prostředí – na internetu. A to všechno má bezprostřední vliv na to, jak navrhuji oděv. Nehledám nějaké konkrétní reference a definice, ale řídím se svým emocionálním stavem, konkrétní potřebou a funkcionalitou.
Necháváš se inspirovat cestami, každodenním životem… Čím konkrétně ses inspirovala při tvorbě této kolekce?
Nechávám se spíš inspirovat zevnitř. Je to o tom, co a jak cítím v ten daný okamžik nebo období. Ovlivňuje mě samozřejmě i to, co se děje ve světě, tedy politická nebo ekonomická situace. Co se týče oděvu, nehledám nějaké konkrétní reference. Pro mne je důležité, aby ten oděv byl funkčním, pohodlným a aby dával člověku možnost v tom být individuální osobnost a nevydával se za někoho jiného.
Tato kolekce je pro mne velice osobní a je inspirována procesem migrace. Pro mě byl zajímavý ten pocit dobrodružství, nevědomí, překonání a pocit nového začátku. Je to vlastně i úvod do této značky.
Co je pro tebe hlavním důvodem abys navrhovala oblečení?
Oděv je velkou částí rozpoznání identity člověka, a to mne hodně baví. Teď nemáme čas na své pocity a na sebepoznání. Móda se většinou inspiruje z různých kultur, slohy, uměním apod. Chtěla jsem navrhovat oděv, který by nemluvil za mě, ale byl takový, ve kterém bych se mohla dobře cítit.
Co si myslíš o současném fenoménu „fast fashion„? Jak si myslíš, že by se lidé tomu měli vyhýbat či se mu stavět?
Fast fashion je prostě business. V ten okamžik, kdy je komerční podnět vetší než kreativita, ztratí to pro mne zájem, respektive svou autentičnost. Samozřejmě vadí mi vše, co je zapojeno do tohoto procesu; špatné pracovní podmínky, znečištěné prostředí, recyklace nápadů, mediální manipulace atd. Změnit to mohou jen lidé, tedy koncoví zákazníci, neboť chamtivost jako taková bude existovat vždy. Je to ale komplikovaná otázka na dlouhou diskuzi… 
Plánuješ už svou další kolekci? Jaká bude?
Ano, už na tom pracuji. Nová kolekce bude rozhodně barevnější. 
Kde se dají tvé kousky zakoupit?
Koupit Sans Residence můžete v našem oficiálním on-line shopu, v concept storu La Gallery Novesta  a v Czech Lables & Friends v Praze.

 

 

Modelka: Johana / 2W Scout
Produkce: Aneta Dvořáková
Foto: Natalie Kuznetsova

 

Sans Residence for The Black Light

Sans Residence for The Black Light

Sans Residence for The Black Light