The Black Light Editorial / Propagande Noire

Italská konceptuální značka Propagande Noire už ve svém názvu nese zjevnou idealogii v černé barvě. Exklusivně pro The Black Light vzniknul editoriál a rozhovor s  návrhářem Riccardo Pucci, který představuje svou tvorbu.

Kdo všechno stojí v pozadí této značky?

Ve své podstatě jsem to pouze já. Značka Propagande Noire vznikla před třemi lety, kdy jsme spolu s mým bývalým kolegou měli tak trochu jiné plány a postupem času jsme se začali rozcházet v názorech. Nyní  se na všech modelech podílím já.

Jakým způsobem se Propagande Noire vyvíjí?

Od úplného začátku jsem měl jasnou vizi. To však ale nestačí, musel jsem celé dva roky pracovat na tom, abych dokázal prezentovat své nápady tak, jak je nosím v hlavě. Teprve poslední dvě sezóny se mi povedlo vytvořit něco, co bych s čistým svědomím označil za experimentální módní tvorbu, která reprezentuje určitou filozofii. Byla to v podstatě evoluce mé tvorby, protože veškeré mé návrhy jsou založené na hlubokém bádání.

Tvá módní tvorba je ve většině případů souhrou přírodních materiálů, často používáš kůži a kašmír. Je to rovněž i tvá vize být co nejblíže přírodě?

Ve skutečnosti příroda není jedinou inspirací, v přírodě ale velmi často vyhledávam různé linie těla, strukturu rostlin a texturu všelijakých organismů. Nicméně je pro mě důležitější čerpat ze samotné podstaty bytí, protože je zde mnoho námětů, které mě baví reflektovat ve své tvorbě.

Jaký prvek je ve tvých kolekcích dominantní?

Umění. Nemám zájem v tom, abych byl známým návrhářem a navrhoval klasickou módu pro běžné nošení. Chci aby má tvorba měla větší hodnotu, stejně tak jako v umění je důležitá myšlenka a obsah, ale ne forma.

Ve tvých modelech je zjevná fascinace černou barvou. Jaký máš vztah k této barvě?

Můj koncept není primárně založen na černé barvě, protože by měla nějaký specifický význam, ale je pro mě důležitá její podoba a punc elegance, který svou expresivitou podtrhe linie v mých oděvech. Snažím se vytvářet oblečení, kde velkou roli hraje textura a díky černé barvě se snažím zviditelnit linie jednotlivých kousků.

Snažíš se nějakým způsobem zdokonalovat ve výběru materiálů? Které jsou tvé oblíbené?

Ano, jakmile mám v hlavě nějakou konkrétní představu o materiálu, snažím se maximálně přiblížit své ideji a celkové náladě kolekce. V poslední době preferuju tkaniny a kvalitní bavlnu a hedvábí. Nejsem si jistý, jestli můžu říct, který je nejoblíbenější, ale v současné době je na prvním místě hedvábí.

Jak vypadá tvůj kreativní proces?

Můj kreativní proces je součástí konceptu mé módní tvorby, především dvě poslední kolekce jsou jakýmsi vyvrcholením mého dlouhého bádání. Předminulá kolekce prezentovala mé studie anatomie, takže jsem pracoval především se vzorem a následně jsem aplikoval svou studii anatomie na samotné modely. Celý proces byl součástí konceptu kolekce.

V této složité ekonomické situaci je každý skeptický vůči nákupů oblečení nekomerčních značek. Jakým způsobem se snažíš inspirovat lidi, aby nakupovali tvé oblečení? 

Snažím se vyvolat v lidech potřebu se vyjádřit svým oblečením, které musí být pro všechny nositelné a zároveň i poskytovat pocit jedinečnosti při nošení. V současné době, kdy si lidé nejsou schopni si pořídit drahý majetek a neutrácí za drahé oblečení, je důležité nabízet oblečení s nadstandardní hodnotou, nabízet hotové umělecké dílo.

Jaká myšlenka reprezentuje tvou poslední kolekci W/F 16? 

Kolekce nese název Anatomická Metamorfóza a mým úkolem bylo vytvořit v modelech optický klam. Například jedny mé šaty se mění v plášť, další kalhoty se na jedné straně mění ve skládanou sukni. A přesně toto je má představa o metamorfóze – vytvoření takového mixu několika prvků, který ale stále dodržuje zásady čistého vzhledu.

 Jaké další projekty máš v plánu?

V současné době pracuji na odlišných konceptech, než jsem doposud vytvořil. Chci zkoumat umělecké směry a především obrazovou tvorbu, kterou bych následně mohl uplatnit při výběru materiálu k další kolekci. Chtěl bych dosáhnout toho momentu, kdy vyhotovené dílo bude mluvit za sebe a já už nebudu tím prostředníkem ve vizuální komunikaci.

Jako rodilý Ital jsi určitě hrdý na krásu své země. Jaké město má pro tebe důležité postavení ve tvém životě? 

V Itálii je mnoho míst, která jsou hotovým pokladem různých historických období, ale Florence je pro mně město, kde se krása narodila.

Tvorbu Riccarda Pucci můžete sledovat na stránkách, instagramu a na facebookové stránce Propagande Noire.

Foto: Natálie Kuznecová

Make-up, produkce: Jolana Haismanová

Model: Dorka / 2W scout