Šperky jako z pohádky

To, že se na šperky a doplňky občas zapomíná, je pravda a to, že se často opomíjejí české designové šperky, je ještě větší pravda. Tudíž vám postupně přineseme několik designérů, kteří se zabývají tvorbou šperků.
Jako první si na mušku vezmeme Janju Prokić, studentku pražské VŠUP, která má se svými nápady rozhodně co říct české módě i designu. Její šperky jsou na českém poli velmi ojedinělé a působí zvláštním skoro pohádkovým dojmem. Inspiraci čerpá nejvíce z přírody a to jak ze zvířat, tak z rostlin. Kolekce Flower spring 2012, která byla k vidění například na Artsemestru 2012, je vytvořená ze stříbra a pozlaceného stříbra. Jako obvykle Janja čerpala z organických tvarů a tentokrát sáhla po květinových motivech.

Na snovosti a pohádkovosti ještě dodávají fotky této kolekce, které nenafotil nikdo jiný než mladá fotografka Bet Orten.

Za zmínku určitě stojí i její loňská kolekce LURE, na které Janja spolupracovala s Nastassiou Aleinikavou. Narozdíl od letošní kolekce Flower spring se designérky inspirovaly lesními zvířaty, v tomto případě nejčastěji liškou. Kolekce je vytvořena ze stříbra a různých polodrahokamů jako například krystalů nebo olivínů.

photo: Flower Spring 2012 – Bet Orten
LURE – Danica Kovacević
fotky detailu Ondřej Janů
Jolana Haismanová