Snový umělec z Irska

Hughie O´Donoghue je v této době jedním z nejslavnějších irských malířů. Narodil se v anglickém Manchesteru irským rodičům. Dětství prožil hlavně v irském County Mayo, kde pobýval se svou matkou a odtud nejspíše čerpal svou inspiraci ke svým malbám.

Jeho obrazy byly k vidění ve spoustě galerií jako například v James Hyman Gallery v Londýně nebo Rubicon Gallery v Dublinu. Část jeho děl jsme mohli vidět také na výstavě „Cesta“ v pražském centru současného umění DOX, která probíhala koncem minulého roku a rozhodně stála za shlédnutí.

O´Donoghue je zajímavý už tím, že se v dnešní době dotýká tématu historie, paměti nebo času. Jeho díla působí jemně až snově, k čemuž přispívá barevnost obrazů laděná do šedé, modré a zlatavé. Autor symbolicky zobrazuje otázky životní cesty nebo události z irských neklidných dějin. Dalším jeho specifickým znakem je technika, kterou obrazy vytváří. Používá zvláštní techniku olejomalby na plátno v kombinaci s transparentní fotografií. V O´Donoghueových obrazech se snoubí abstraktní malba s bravurně zvládnutou figurou.Foto: C. Hogan
Jolana Haismanová