SFS 2013 alias „Super Fashion Show“

Čtvrteční večer zaplavila Masarykovo nádraží vcelku nevšední společnost. Namísto pijáků krabičáků a lahváčů se shromáždil dav lidí, které zajímají mladí čeští fashion designéři. Jak už to tak na nádraží se zpožděním chodívá i přehlídka tedy začala později, než bylo v plánu.

Přes osm set hostů čekalo až se zapnou reflektory a show začne. Molo stálo přímo pod tabulí s odjezdy a příjezdy vlaků, tak se ze začátku nešlo ubránit pocitu, že zadní stěnu za chvíli protrhne vlak.

Ale teď už k modelům. První zastávku tým SFS naplánoval v Mongolsku, tedy u kolekce „Mongol“ Moniky Přikrylové. Jak lze z názvu uhádnout, designérka se nechala inspirovat tradiční mongolskou kulturou, což se jí povedlo s nevídanou elegancí a originalitou. Převládala černá barva a na každém modelu byl nějaký výrazný barevný prvek. Královsky modrá hedvábná sukně, červené psaníčko nebo béžová mikina, které oživily černou.
Po Monice Přikrylové přišla na řadu nádherná kolekce „Coming out“ Pavla Berkyho. Jeho fashion design je charakteristický svou rozevlátostí, jemností a ženskostí. Jelikož se u této kolekce inspiroval rómskou kulturou, modely zářily nádhernými pastelovými barvami.
Tyto dvě převážně ženské kolekce pro mě byly vrcholem celých Shooting Fashion Stars.

Třetí kolekce „Žít tebou“ Mirky Horké a Štěpána Růžičky byla ovšem ryze pro pány, i když podle slov tvůrců inspirována muži ovlivňovanými ženami.  Designéři vycházeli převážně z mužských postav Čechovova dramatu „Racek“, což dle mého názoru zvládli skvěle. Modelům vdechli takřka aristokratickou vznešenost,  přestože je nijak zvlášť nezdobili.
Všechny kolekce byly zajímavé, ale „Ztraceno v překladu“ Lucie Králové zkrátka nevyčnívalo tolik jako design ostatních návrhářů. Ke zhotovení svých modelů použila lehké transparentní materiály v kombinaci s technikou plisování.

Po mladých českých talentech následoval zahraniční host v podobě Dagmar Kestner, návrhářky rumunsko-německého původu. Ve svých modelech využila různých starých rumunských technik opracování kůže a dala vzniknout velmi různorodé linii módy. Modely se nesly v duchu složitých organických tvarů a náročných střihů.

Tým Shooting Fashion Stars vybere každý rok rozmanitou skladbu návrhářů, kteří predvedou své modely. Nejinak tomu bylo i tento rok, a tak nám nezbývá nic jiného, než se těšit na další ročník!

Foto: Jolana Haismanová