Rychter_D: „Je lepší dělat jednu věc, ale pořádně.“

Ctíme poctivou řemeslnou práci, která zaručuje kvalitu a originalitu každého výrobku. Daniel Rychter, který zastupuje značku Rychter_D zpracovává kůže a šije minimalisticky navržené doplňky, které slouží nejen jako ochrana hi-tech vychytávek. Kromě toho, že veškeré zpracování probíhá přímo pod jeho rukama, zaručuje doživotní kvalitu na prošívání. Spolehnout se můžete i na velmi „lidské ceny“, přesvědčte se sami na stránkách Rychter_D a čtěte rozhovor s Danielem níže.

Vaše značka vznikla impulzivně z vašeho poznání o nedostatku kvalitního koženého zboží, které by odpovídalo potřebám běžného uživatele tabletu a mobilu. Čím se podle vás vyznačuje kvalitní pouzdro?

Nejen pouzdro, ale jakýkoliv kožený výrobek poznáte podle druhu použité kůže, prošívání a jeho detailu, protože ručně šitý steh je nezaměnitelný. Jednoduše řečeno, čím hrubší niť a kůže, tím vyšší životnost. Při koupi si už jen stačí vybrat design a funkčnost.

 

Tušil jste od začátku, že vaše výrobky budou mít takový úspěch? Máte v plánu se rozrůstat? Pokud jsem četla dobře, zatím šijete podomácku“.

Popravdě jsem chtěl dělat ve svém volném čase něco, co mě bude bavit. Ze začátku jsem mohl jen doufat, že si toho někdo všimne tak brzy. Co se týče mého prostoru pro šití – je to tak, pracuji momentálně doma. Materiál začíná zabírat dost prostoru a rád bych v tomto roce otevřel menší obchod s dílnou, zároveň by to bylo místo, kde by se zákazníci mohli podívat na to, jak se realizují jejich zakázky. 

 

Kouzlo vašich produktů je v kvalitním řemeslném zpracování a minimalismu, v čem nacházíte inspiraci?

Velký vliv má na mě architektura, tradice, severské země, hudba.

 

Jsou vaše doplňky víceméně unisex nebo jsou spíše cílené pro pánskou klientelu?

Ze začátku jsem se zaměřoval z 90% na muže, potom to přecházelo do unisexových věcí a momentálně tvořím zhruba polovinu výrobků pro ženy, kdy se mi otevřely zcela nové možnosti.

 

Jaké další materiály kromě kůže vás lákají na zpracování?

S kůží pracuji teprve od konce roku 2013 a zatím prosazuji jen ji. Osobně si myslím, že je lepší dělat jednu věc, ale za to pořádně.

 

Pokud byste mohl oslovit jakéhokoliv návrháře na spolupráci, koho byste oslovil tak, aby odpovídal vaší vizi?

Abych pravdu řekl, do teď jsem nepřemýšlel nad tím, že bych někoho oslovil.

 

Nabízíte doživotní záruku prošívání, což samozřejmě vypovídá o kvalitě zpracování. Bylo pro vás náročné se naučit toto řemeslo a zároveň vymyslet funkční design?

Jelikož jsem tenhle obor nestudoval, nebo mě nezaučoval žádný mistr, tak byly začátky vážně těžké. Trvalo mi než jsem se naučil vybrat správný druh usně, nití, barev na kůži, nevěděl jsem ani kde můžu nakoupit materiál a nářadí. Stojíte prostě před velkou neznámou a učíte se jen svými omyly. V podstatě každý krok ve výrobě by mohl mít samostatnou kapitolu. Samotný design pak vycházel z mých potřeb a požadavků, pro mě tedy simple a čisté věci bez jakýchkoliv zbytečností.

 

V minulosti jste spolupracoval s Wolfgang store a Bang&Olufsen, máte rozjednané další projekty, na které bychom se mohli těšit?

Wolfgang je pro mně srdcová záležitost, volnost a prostor se vyjádřit. Jsem si jistý, že minulý rok a tento nebudou v naší spolupráci posledními. Výroba pouzdra pro reproduktor Bang&Olufsen je záležitostí ze zimy loňského roku a přetrvává až do teď. Momentálně se zaměřuji na rozšíření mého sortimentu o nové produkty, jako jsou batohy, tašky přes rameno a další věci pro každodenní nošení.

 

Považujete se za perfekcionistu?

Při práci s kůži musím být pečlivý, nemohl bych někomu prodat nedotažený výrobek s chybami.

 

Pokud se nemýlím, pocházíte z Ostravy. Co je pro vás typicky ostravské?

Industriál, tvrdá práce.

 

Děkujeme Danielovi za rozhovor a vám doporučujeme abyste si nenechali ujít novinky značky Rychter_D na FB stránkách.

Foto: Rychter_D