Přehlídky v rámci druhého dne MBPFW 2015

Druhý den jarního Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu 2015 proběhl za účasti významných českých návrhářů, kteří posouvají současnou módní situaci v Česku opět o krok dále.

Oproti sobotnímu dni, kdy se představily značky jako LaFormela, ODIVI, Chatty nebo Pavel Brejcha, se druhý víkendový den nesl ve znamení minimalismu a „brutalismu„. Nejskloňovanějším jménem všech českých fashionistů je už pár let Jakub Polanka, který nás letos svou kolekcí překvapil. Opustil konstrukci z lehkých látek a vytvořil kolekci, která je hravou kombinací hrubších materiálů, rozervaných švů, dlouhých rukávů a kozaček v avantgardním stylu. Jakub Polanka vždy dbá na to, aby se na jeho přehlídce stalo něco nezapomenutelného, nějaký „projev punku„. Ten v minulosti představovala polonahá modelka nebo potetovaná zombie Rick Genest. Letos se na přehlídce mihnul medvěd.

Vladimír Staněk vytvořil kolekci, která nese název „Searching For Love“ a ústředním motivem se tak stalo srdce. Jeho pánská kolekce, která symbolizuje emoce a lásku, se nesla v poměrně tmavých tónech, které tomu přidávaly dramatičnost a kontrast. Košile, které byly metaforicky protkané lidskými žilami, se staly dominantním prvkem celé kolekce.

Návrhář Lukáš Macháček se od poslední kolekce značně „radikalizoval„. Zatímco ty předešlé vždy reflektovaly známky „minimalismu„, letos pustil na molo perfektně stylizované modelky v „goth“ stylu a modely, kteří svou tvář skrývaly v motorkářských kuklách, tak připomínající kolekci Ricka Owense F/W 2012. Celá kolekce byla souhrou objemných prvků a kožených detailů. Goth atmosféru podtrhla i hudba,  která (pokud se nemýlím), byla inspirovaná videem Alexander Wang x H&M.

Příběh Daniely Peškové byl o poznání klidnější a vyrovnanější. Dominantním prvkem celé kolekce byly tvrdé materiály a detail v podobě třásní, které v mých očích evokují stará stínidla lampy. Jednoduché, ale tak zajímavé střihy jsou známkou toho, že i méně je někdy více.

Objemné kabáty a barvy české trikolóry byly dominantou kolekce Mirky Horké, která vsadila na multifunkčnost svých modelů, a to zejména při sportovních aktivitách. Další kolekce IAM Ivany Mentlové nás ničím nepřekvapila ani nezaujala. V hlavní roli byly opět kožešiny, kůže a typicky ženské prvky v podobě průhledného trička nebo košile. Ivana letos vsadila na trend 70. let, který byl tak populární na světových přehlídkách velkých módních značek.

Rozkošné zlaté brože v podobě malých chodidel či srdce byly surrealistickým doplňkem sochařky Heleny Lukáškové, který harmonizoval s kolekcí Denisy Nové. Ta lehkost, se kterou se modelky pohybovaly po mole, se krásně snoubila s celým konceptem této přehlídky.

Klára Nademlýnská vsadila na leopardí vzor a většinu svých modelek zahalila do měkkého kožíšku v jasně modrých barvách. Výrazným prvkem byly červené rukavice. Opět zde byla zřejmá inspirace 70. lety.

Foto: Natálie Kuznetsová

Stinak Vladimír Staněk F/W15

 

Lukáš Macháček F/W15

Daniela Pešková F/W15

Mirka Horká F/W15

Jakub Polanka F/W15

IAM Ivana Mentlová F/W15

Denisa Nová F/W15

Klára Nademlýnská F/W15