Pražské módní salony 1900-1948

Jelikož se naše stránky věnují hlavně umění a módě, tak jsem se rozhodla vyrazit do Umělecko-průmyslového muzea, kde nyní probíhá výstava s názvem Pražské módní salony 1900-1948.

Hned po vkročení do první místnosti na mě dýchla atmosféra černobílých filmů a značné okázalosti tehdejší doby. Nejpůsobivější a nejvíce „glamour“ byly večerní toalety zhruba z let 1925-1935, které se vyznačovaly prostou elegancí , rafinovanou ženskostí a skvěle zdůrazňovaly ženskou siluetu. Z módních salonů bych pak vyzdvihla Salon Hany Podolské, kde byly nejvýraznější dvoje večerní toalety vyrobené oboje z tylu a byla na nich plošná výšivka z flitrů.
Další zajímavý módní dům je bezesporu slavný Módní dům Rosenbaum, z jehož dílny vycházely hlavně modely zajímavých střihů a složitějšího členění. Z kolekcí vycházkových šatů bych pak ráda vyzdvihla šaty z dílny Módního salonu Madlén. Jsou krajkové, ano krajka se vrací do vycházkové módy i nyní, a mají skvělou hnědo-rezavou barvu.
Výstavu doplňovalo dobové video z přehlídek, dostihů a dalších společenských událostí, kde byly k vidění například i celebrity té doby. Pro milovníky starých černobílých filmů a první republiky je výstava dělaná na míru. Umělecko-průmyslové muzeum hostí tuto výstavu až do 29. dubna 2012, tak neváhejte a běžte se podívat osobně.


photo: Jolana Haismanová
Jolana Haismanová