Nicola Samorí a jeho nový „barok“

Když se řekne šerosvit, tak si nejspíše představíte období manýrismu a barokních temných obrazů. Většinu návštěvníků galerií nenechají barokní portréty klidnou.
Možná právě z tohoto důvodu se italský malíř Nicola Samorí rozhodl, že bude pokračovat v tradici šerosvitu. Samorí však nechce jen otrocky kopírovat barokní obrazy. Jeho díla jsou temnější a co si namaluje, to si taky poctivě „zničí“. Nejprve maluje klasickou technikou na plátno a pak ho začne přemalovávat, mazat nebo trhat.  Výsledkem tak nejsou jen zneklidňující díla, ale některá vypadají jak z velmi kvalitního hororu. Nejčastější motivy jeho obrazů se nijak neliší od těch starých, které čerpají z mytologie nebo náboženských témat.
Tento poměrně mladý umělec, narodil se v roce 1977, vystudoval na Academy of Fine Arts v Bologně a vystavuje zhruba od roku 1998.

To, že je Nicola Samorí malíř velkého formátu dokazuje i fakt, že vystavuje všude po světě. Na jeho díla jste tak mohli narazit například v Berlíně, Švýcarsku nebo třeba v Tafe Gallery v Austrálii. Právě teď vystavuje v Ana Cristea Gallery v New Yorku.

zdroj: nicolasamori.com, archivio.pavaglionelugo.net
Jolana Haismanová