MUERTITA

Někdo si na zeď pověsí vycpanou hlavu zvířete nebo zvířecí lebku a někdo si zase může pověsit na zeď hlavu lesní nymfy… i když je jen z umělé hmoty. To také napadlo umělkyni, která si říká Krisztianna.

Krisztianna vytvořila sérii závěsných polobust, kterou nazvala Muertita. Jelikož ve španělštině slovo „muerte“ znamená smrt, tak je vcelku jednoduché uhádnout, čím se Kristianna inspirovala. Obličeje soch jsou proto pomalovány tak, aby vypadaly jako mexické „sugar skulls“, kterými se oslavuje Den smrti.

Krisztianninou první sochou byla Momma Muertita. Poté následovaly čtyři další, které jsou inspirované jak čtyřmi ročními odbobími tak stádii lidského života. Busta, která představuje jaro je nádherně jemná a krásně vystihuje mládí. Léto znázorňují červené, žluté a oranžové odstíny s letními květy místo vlasů. Podzimní socha má kštici vytvořenou z různých plodů a sklizně. Zima má pod maskou vrásčitou tvář a vlasy jsou vyrobeny z ojíněných větviček a šišek. Na všech těchto bustách je něco krásného ale zároveň morbidního.

Krisztianna vytváří svá díla z polystyrenu, hlíny, dřeva, drátů, ale také syntetických květin a mnoho dalšího.

Momma Muertita

Spring Muertita

photo: kristianna.com
Jolana Haismanová