Klimtovi je 150 let!

Za časů vlády slavného Habsburského panovníka Franze Josefa se narodil v roce 1862 Gustav Klimt. Vídní zní valčíky Johanna Strausse mladšího, dámy korzují na promenádách v upnutých korzetech podle vzoru královny Sisi a jejich mužové je elegantně doplňují ve fracích. Celé řady cizinců míří do Vídně, do moderní metropole plné umění a kultury. A právě v této době Klimt začíná malovat svá první díla i s jedním ze svých bratrů…

Od narození Gustava Klimta uplynulo tímto rokem přesně 150 let a tak se na počest proslulého malíře pořádalo několik výstav s jeho tvorbou. Tou poslední je rozsáhlá expozice ve vídeňském Belvederu. Výstava byla poskládána částečně tématicky a částečně chronologicky. Dopňovala ji i díla Klimtových současníků, kterým byl inspirací a idolem.

Gustav Klimt – Helene Klimt

První z místností pořadatelé zasvětili Klimtově rané tvorbě a obrazům jeho bratrů. S mladším bratrem Ernstem vytvořil Gustav hned několik symbolických maleb, druhý z bratrů Georg převzal řemeslo po jejich otci, a tak návštěvníci měli možnost shlédnout například jeho secesní kovoryty. Přes raná díla se výstava přesunula k portrétní malbě, která  tolik přispěla ke Klimtově tehdejší oblibě. Pomyslnou vítězkou portrétní malby se stala Sonja Knips přitahující pohled snad každého návštěníka svými jemnými růžovými šaty a tajemným výrazem. Největší a nejtmavší místnost byla věnována „zlatému období“ a diváci se zde mohli pokochat například poslední částí Beethovenova vlysu, Polibkem nebo Juditou. Kdo se pozorněji díval, mohl si všimnout i malého dílka od mladičkého Egona Schieleho, které je variaci na Klimtovy Vodní hady. Další místnost ukazovala Klimtovy méně známé krajinky čtvercového formátu. Vedle těchto krajinek byla k vidění i jedna od impresionistické ikony, Clauda Moneta. Předposlední téma skýtalo pohled na portréty malířových oblíbených modelek, jako byla například Fritza Riedl nebo Johanne Staud. Výstavu zakončily mistrovi pozdní obrazy a díla jeho následovníků – Egona Schieleho a Oskara Kokoshky.

Celá exibice působila uceleně a byla brilantě poskládána. Bohužel však chybělo mnoho malířových vrcholných děl, kterými jsou například Vodní hadi, Tři věky ženy nebo proslulá Jabloň. Navíc se v celém Belvederu nesmí fotit, takže obrazová dokumentace trochu pokulhává za tou slovní.

Gustav Klimt - Johanne Staud a Adam und Eva

Egon Schiele

photo: Jolana Haismanová
Jolana Haismanová