Klášter Sant Francesc

Některé historické budovy se bohužel nechávají chátrat nebo úplně zaniknout. To se bohužel dost dlouhou dobu dělo i klášteru Sant Francesca v malém katalánském městečku Santpedor. Klášter pochází z raného 18. století. V roce 2000 chátrání vyvrcholilo do částečné demolice, po které z celého klášterního komplexu zůstal akorát kostel.
Město naštěstí navrhlo projekt, který měl pomoci kostelu a přetvořit ho do podoby multifunkčního sálu pro různé kulturní příležitosti. Zároveň však chtěli zanechat částečnou podobu kostela a skloubit historické prvky s těmi novodobými. Projektu se ujal španělský architekt David Closes.
David Closes udržel hlavní podobu interiéru kostela a neobvyklé přírodní světlo, které pronikalo zničenou střechou. Nešlo tedy ani tak o rekonstrukci, ale spíše o přidání nových prvků, které by pomohly stavu budovy. Proto umístil nový skleněný vchod částečně mimo kostel jako další technická zařízení, aby nenarušil základní koncept kostelní lodi. Kostel tak získal modernější, ale zároveň velmi nenásilný nový design.

zdroj: www.davidcloses.wordpress.com
Jolana Haismanová