Kam o Vánocích

Kdo se nechce o Vánoční prázdniny jen válet doma, koukat na pohádky a cpát se cukrovím, tak má The Black Light právě pro něj pár tipů kam vyrazit za uměním.

Jiří Kolář - Korespondáž

Od 7. 12. hostí Veletržní palác poměrně rozsáhlou výstavu nazvanou Korespondáž, tedy korespondenci mezi Jiřím Kolářem a Béatricií Bizot. Výtvaník a básník Jiří Kolář se totiž v roce 1986 domluvil s mladičkou Francouzkou Béatrice, že si budou každý den vyměňovat korespondenci. Francouzská studentka měla psát a Jiří Kolář ji za každý dopis poslal jednu koláž. Až na několik dní v roce tuto dohodu dodrželi a tak máme nyní možnost vidět ucelenou sbírku koláží a dopisů, které doposud nebyly vystaveny.

Ten, kdo si rád prohlédne jak dvourozměrné tak prostorové umění, si jistě přijde na své na výstavě Jana Švankmajera. Exibice zvaná Možnosti dialogu Mezi filmem a volnou tvorbou je umístěna v Domě u Kamenného zvonu. Výstava přestaví celou škálu uměleckých technik, s kterými Švankmajer pracuje. Jeho tvorba se pohybuje v rovinách surrealistické filosofie a zpracování. Koncepce výstavy se prolíná s filmy, takže bude možnost shlédnout různé artefakty, ale i několik scén ze Švankmajerových snímků.

Milovníky a znalce street artu potěší výstava Městem posedlí, která se do 13. ledna nachází v Městské knihovně v druhém poschodí. Tato mezinárodní výstava ukazuje nelegální tvorbu 26 autorů z celého světa. Každý z umělců má svůj osobitý styl, ale jedno je spojuje – město. Město je jejich uměleckým plátnem i galerií.

Všechny výstavy jsou přístupné mimo 24. prosince a 31. prosince každý den. Otvírací doba je zkrácena akorát na Boží hod a Nový rok, kdy si budete moct přispat, jelikož je otevřeno až od 13 hodin.

Jan Švankmajer - Falešná želva (objekt)

Dílo Stockholmského umělce Akaye

photo: www.ngprague.cz, www.mestemposedli.cz
Jolana Haismanová