JEDEN SVĚT v Praze

Již příští týden od 2. do 11. března se v Praze uskuteční festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jeden svět 2015 je již 17. ročníkem tohoto festivalu a pro letošek přichází s podtitulem „Praskněte své bubliny!“

U nás i ve světě se v současnosti udála nebo stále děje spousta znepokojivých událostí – nárůst rasismu v České republice podporovaný čelními politiky, rozpínání Islámského státu, válka na Ukrajině nebo útok na redakci pařížského časopisu Charlie Hebdo. „Díky moderním technologiím můžeme dnešní dění prožívat takřka v přímém přenosu – sledovat vývoj, zaujímat postoje, aktivně reagovat. Přesto reagujeme zcela opačně – pouštíme k sobě jen vybrané zprávy, uzavíráme se do mentální rezervace. V ochranné bublině je nám příjemně, protože máme pocit, že to, co je venku, se nás netýká,“ vysvětluje ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

I letos má festival několik kategorií, tradičně například Moc médií, Český pohled nebo Cesty ke svobodě, což jsou dokumenty ze zemí, kde pomáhá nevládní nezisková organizace Člověk v tísni. Mezi nové katogerie se dostala třeba V zajetí mysli, která se zabývá psychickými problémy a nemocemi. Dále také Co se v mládí naučíš, která představí dokumenty o vzdělávání.

Plakát k festivalu JEDEN SVĚT 2015

zdroj: Jeden svět

 

Autor(ka) fotografie: www.jedensvet.cz