Interview: Sutja Gutiérrez

Sutju jsem poznala ještě z dob The Fruhstucks a mám pocit, že vystupování pod jeho vlastním jménem mu sluší mnohem víc. Na jarní náladu je jeho hudba víc než ideální a občas mírně melancholická.

Šlechtí ho i fakt, že některé svoje skladby poskytuje zadarmo na internetu. Třeba jako „Ah,No“

Sutjo, pročítala jsem si tvoji biografii, která je v tvém docela nízkém věku obsáhlá a celkem vzrušující. Bereš svůj život jako část své inspirace?

Děkuju ti, svým životem se neinspiruji tak často, jak by se mohlo zdát. Nerad čerpám a žiju minulosti.

Většina lidí nerada mluví o své minulost, jsi tedy spokojený se svým součastným životem?

Přiznám se, cítím se teď velmi šťastný. Mám pocit, že jsem teď nejproduktivnější, co se mé práce týče a zrovna teď dělám na věci, která bude možná moji nejlepší vůbec. Bude to něco jako můj vlastný podpis na tomto šíleném světě.

Pamatuji si tě ještě z projektu pod názvem The Fruhstucks, ale ten se před nedávnem rozpadl. Proč?

No, celý projekt The Fruhstucks jsem založil a odstartoval já sám, až po čase mě napadlo zahrnout do toho i dalšího kytaristu, který by mě mohl doplňovat. Musím se ale přiznat, že radši pracuju sám na sebe.

Tvoje skladba „Ah, No“ byla zahrnuta do módní přehlídky takového velikána, jako je Max Azria. Jak se ti dostala taková příležitost?

Pro mě to bylo obrovské překvapení, protože jsem o tom vůbec, ale vůbec netušil. Až po přehlídce mi napsal kámoš: „Hele, koukej, oni hrajou tvůj song!“ A to bylo v podstatě vše. Jsem ale neskutečně rád, že Max Azria se líbí moje skladby.

Co si ty sám myslíš o módním průmyslu? Máš takzvanou „passion for fashion“?

Popravě nejsem až takovým fanouškem módního dění a toho všeho kolem. Zvlášť nemám rád typické komerční značky a jejich propagaci. Líbí se mi spíš umělecké počiny neznámých autorů. A v létě se nemůžu vynadívat na holčičí šaty.

V poslední době je být DJ nebo producent elektronické hudby něco jako „cool“ věc. Tím pádem vzniká strašně moc „shitty music“, hlavně teda pokud se bavíme o mainstreamu. Máš na to nějaký svůj názor …. ?

Tohle je hodně velké diskusní téma, haha. V dnešní době je velmi lehké se stát prakticky kýmkoliv, ale neznamená to, že ta lehká cesta přináší ovoce. Pokud někdo v sobě najde kreativní stránku osobnosti, je to potom jeho boj …

Byl to i tvůj dětský sen stát se muzikantem? O čem sníš třeba teď?

Nikdy jsem nesnil o tom, že by se ze mě stal nějaký umělec, ale ani teď nejsem opravdový muzikant, víš? Žiju si prostě tak, jak si myslím, že je to nejlepší. Zrovna teď mě chytlo skládání hudby a je pro mě to, na čem mi hodně záleží, nikdy ale nevím, co se stane zítra. Dokonce i teď se sám sebe ptám: „Kým chci být, až vyrostu?“

Kdy ses začal věnovat hudbě?

Upřímně si ani nepamatuju, kdy jsem se pustil do samotného procesu tvorby hudby, ale vždycky jsem miloval zpěv a celkově fantazírování nebo plánování různých mých nápadů. Skládat hudbu jsem začal před několika lety, ale nápady se v mé hlavě rodily už kdysi dávno.

Ty sám pocházíš ze Španělska, jak tam taková elektronická scéna vypadá?

Nemáme tu takový počet dobrých DJs nebo producentů, jenom pár dobrých, kteří se dají poslouchat, a to je vlastně celé. Měl jsem neuvěřitelné štěstí, že jsem poznal nejlepší producenty elektronické hudby, jako je Affkt (spolupracovali jsme na mém debutním albu) ve Španělsku a teď mám možnost s nimi pracovat. V současnosti je ale Španělsko velmi otevřené vůči novým muzikantům, však znáte to, kdysi to tak nebývalo, je tu přece jenom jiná kultura. Hudba, kterou jsem začal skládat teď, nemá se Španělskem nic co do činění.

Co posloucháš ve volném čase?

Hodně často poslouchám oldies jako jsou Ween, John Lennon, Genesis, George Harrison, Beck, Aphrodite’s Child, Abba, Beatles … a všechno to, co spadá do psychedelického žánru. Je to v podstatě všechno, co mě kdysi naučil poslouchat můj otec.

Jak už jsi sám zmiňoval, nevěnuješ se jenom skládání hudby, co všechno ještě děláš?

Nechtěl bych se sám pokládat za umělce, ale už odmalička kreslím, píšu, zpívám, hraju na kytaru atd. Dělám úplně běžné věci, jako chození na procházky se svým psem nebo na party s kamarády. Mám to štěstí, že hudba mi umožňuje cestovat po celém světě.

Co si myslíš o Praze a celkově o České Republice? (Nepočítaje dobré pivo a hokejové hráče). Byl jsi tu někdy?

Nikdy jsem tu bohužel nebyl, upřímně ani nevím, jak to tam u vás vypadá, ale mám kamaráda z Čech a je to milý kluk! Doufám, že se mi naskytne ta příležitost se tam jednou podívat.

Díky moc za tvůj čas a doufám, že se tu uvidíme.

Já děkuju za zájem, je to vždycky milé si s někým tak dobře popovídat. Opatruj se xx

 

Foto: www.sutjaguttierrez.com