Interview: Šimon Kotyk

Šimon je jedním z nejzajímavějších lidí které jsem měla možnost poznat za posledních pár dní. Pohybuje se v modelingové branži už hezkou řádku let, čte Arthura Rimbauda nebo Jáchyma Topola. S kamarádem si založil blog, kam sám píše a má rád tetování, což je asi poznat. A teď už necháme skoro volné pole Šimonovi..

Ahoj Šimone,
jak ses k modelingu vlastně dostal? Někdo tě oslovil nebo tě to jentak napadlo?

Jen tak mě to nenapadlo, dostal jsem se k tomu náhodou, když mi bylo 14, tak mě potkala majitelka mojí mateřský agentury Studia 91, Karolína Kurková, v Ikee, dala mi vizitku a asi za dva týdny potom jsem tam zavolal a domluvil jsem si schůzku.

Takže to děláš už docela dlouho od 14..
Jo, v agentuře jsem od 14 můj první pracovní pobyt jsem měl v Miláně vlastně ještě v devítce. Ale pak jsem měl tříletou pauzu kvůli střední, protože byl problém se uvolnit ze školy..

Jak k tomu přistupovalo tvoje okolí? Kamarádi, spolužáci, rodina,…?
Já jsem to spíš tajil před kamarády a známými a bylo mi nepřijemný, když o tom někdo věděl, třeba když jsem dělal reklamu, která běžela v televizi.. Jinak rodina měla docela radost a rozhodně mě podporovala

A když to postupně zjistili?
Tak měli pořád ty samý otázky.. A nevím proč, ale mám většinou problém o tom mluvit, jsem radši, když to nikdo neví..

Myslíš si, že je modeling brán jinak u holek a u kluků?
Kluci to myslim berou víc jako zábavu.. Pro většinu holek je to sen a jdou za tím a kluci se k tomu dostanou tak nějak náhodou. A není na ně vyvíjen takovej nátlak jako s hubnutim, takže to není pro kluky takovej stres

Teď trochu odjinud.. Vím, že často cestuješ za prací.. Byl jsi v Miláně, Tokiu, NY i Paříži. Kde se ti nejvíc líbí a proč?
Mám rád Tokio, to je moje oblíbený město, protože mě hrozně fascinuje ta odlišnost a vlastně se mi hodně líbilo i v NY kvůli stejnému důvodu. A z evropských měst mám rád Berlín, ale tam jezdím raději ve svém volnu

Speciální otázka od Natálie: Jak probíhalo focení s Dazed and Confused?
Na Dazed and Confused mám naprosto nejhorší vzpomínky vůbec, fotil jsem pro ně dvakrát.. Vždycky v zimě a vždycky to byl letní editorial, takže jsem u obou pořádně vymrznul. Jinak práce a fotografové byli skvělí, jen ta zima byla šílená.

Předváděl si pro spoustu značek, jaký z návrhářů je ti stylově nejblíž? Co se ti líbí?
Já se o módu vyloženě nezajímám, ale baví mě extravagance. Kožený, výrazný, temný oblečení, jako třeba Boris Bidjan Saberi. V Japonsku mě pak bavili nějací návrháři a vlastně mě baví Japonsko celkově, co se týče módy. Mám pocit, že si myslí, že jsou hrozně stejní a tak se chtějí, co nejvíc odlišit oblečením, libují si v extravaganci.

Když už jsme u toho oblečení.. Kde se nejraději oblékáš ty?
Rád kombinuju různý oblečení, mám rád H& M, ale jen takový, který není nijak výrazný a když ho má někdo jiný, tak si toho ani nevšimnu. Nikdy bych si tam nekoupil nějaký triko s obrázkem třeba. Nechci potkávat lidi se stejnym oblečenim, mám rád vintage nebo si to oblečení nějak sám vylepšim.

Když si předváděl pro Ricka Owense, jaké to bylo? Setkal ses s ním osobně?
Jo, setkal, protože byl na castingu od začátku. A hned po castingu jsem měl pocit, že mám tu práci jistou, protože celej tým mi přišel jak satanistická sekta a Rick je z nich úplně nejtemnější.

Viděla jsem fotky, cos fotil s Bet Orten, jsou naprosto skvělý! Jak se ti s ní fotilo?
Pracovalo se mi s ní skvěle, je to moje oblíbená fotografka, mám rád její styl, a zajímá se taky o tetování.

Zmínil ses o tetování, takže se rovnou přesuneme k němu.. Mají pro tebe nějaký speciální význam?
Každý má pro mě nějaký význam nebo mi připomíná nějakej okamžik nebo období. Určitě se nenechávám tetovat z katalogu.

Jaké máš nejradši ze svých tetování?
Mám rád králíka z Alenky, protože mám rád ten příběh a na těch hodinách nad nim je čas mého narození. (pozn. Půl čtvrté odpoledne J). Taky mám rád „Nejsem toto tělo“ (latinsky) a „Věřím na víly“.

Věříš na víly?
Jo, věřim..
Jinak tetování je můj velký koníček a začal jsem vozit s sebou i tetovací strojek…

Takže si děláš tetování sám? Dělal sis všechny?
Ne, jenom tam kam si dosáhnu a teď jsem tetoval i kamarády.. Většinou takový jednoduchý obrázky jako diamanty a tak. Lidi chtějí hodně diamanty ani nevím proč nebo nápisy..

A co děláš ve volném čase? Když nepozoruješ víly?
Čtu, píšu nebo spim… To je moje obvyklá náplň dne

Takže to je asi všechno, díky za rozhovor a ještě vzkaž něco našim čtenářům..
Věřte na víly.

photo: Jolana Haismanová
Jolana Haismanová