Interview s Veronikou Bijok

Kolekci Veroniky Bijok jste měli možnost vidět na přehlídce „Audi Czech Young Talent Selection“ na Dreft Fashion Weeku. Její tvorba by se dala charakterizovat dvěma slovy, něžnost a ženskost. A víc nám o sobě prozradí už Veronika sama…

Ahoj, mohla bys mi říct kde jsi studovala a proč sis zvolila právě návrhářství?
Ahoj, studuju ještě pořád ve Zlíně, teď to bude pátým rokem, takže mě čeká diplomka. A proč jsem se rozhodla pro návrhářství? To bylo tak nějak od malička. Od základky mě to táhlo, potom jsem se dostala na Střední uměleckou školu textilních řemesel v Jindřišské a potom už to bylo jasný.

Veronika na přehlídce Audi Czech Young Talent Selection

Tvoje kolekce, která se dostala do finále Dreft Black Card měla hlavní motto: ,,Jsem žena“. Čerpala jsi inpiraci i jinde?
Původně to vycházelo z folklóru a ta kolekce měla být jako klauzurní práce ve škole, kde byl zadáním právě folklór. Tím vznikly ty krajky, protože jsem vlastně vždycky byla trošku blázen do krajek. Ale chtěla jsem to posunout ještě dál, začala jsem různě experimentovat s technikou laseru. Zkoušela jsem všelijaké materiály a nejlépe se do toho chytla ta kůže. A z kůže a těch hedvábných materiálů už šly ty jemné ženské modely samy.

Když jsme se dostaly od tvých modelů k ženskosti… Jak by podle tebe měla vypadat správná žena? Čím by se měla řídit?
To je strašně těžká otázka.. Správná žena je taková, která se tak cítí. Sebevědomá, přitom neztrácející ženskost, jemnost. Což jsem vlastně chtěla vyjádřit v té kolekci, že i když ty modely byly něžné a podporovaly ženskou siluetu, tak z nich měla vyzařovat určitá sebevědomost. Protože když se žena cítí dobře a je sama se sebou spokojená, tak vyzařuje úplně jiné světlo. A to si myslím, že dnešním ženám trochu chybí.. Jsou uspěchané z práce, utahané a potom se to odráží na oblečení. Tenisky, džíny, tričko..

Připravuješ momentálně nějakou další přehlídku?
Přehlídku svojí mám v plánu někdy do konce prosince ve spolupráci s mojí sestrou, která zase dělá s muzikou, takže chceme udělat nějaký společný projekt.

Už máte vybrané místo, kde by se měla přehlídka uskutečnit?
Měla by být v Barevné kavárně na Londýnské.

Jelikož jsi zmínila svou sestru.. Co dělá vlastně tvá sestra za muziku?
Sestra se hodně orientuje na jazz, blues i trošku folk. Má takovou menší kapelu s kamarády a mimochodem mi napsala i tu úvodní báseň k mojí kolekci, co běžela na plátně při mé přehlídce. A teď ji i zhudebnila, protože chceme ty naše dva světy nějakým způsobem propojit.

Pracuješ na nějaké další kolekci v současnosti?
Teď právě rozjíždím diplomku, která by měla pokračovat v podobném duchu jako kolekce na Dreft Black Card. Protože když už jsem si tak těžce vybojovala tu technologii, tak bych u ní chtěla setrvat, ale posunout to zase o kousek dál. Ale co z toho vznikne, to ještě sama nevím. (směje se)

Audi Czech Young Talents Selection na Dreft Fashion Weeku

Máš nějaký návrhářský vzor zahraniční nebo český?
Asi konkrétně ne… To záleží na tom, co mě zrovna osloví… Ale například z hudby mě dost ovlivňuje například gospel nebo jazz, taková ta hudba 30. let…

Kam bys chtěla se svou módou směřovat? Chtěla by ses dostat i do zahraničí?
Takové ambice asi nemám. Budu ráda, když se nejprve uchytím tady v Čechách. A chtěla bych aby moje móda byla dostupná pro co největší spektrum lidí a aby se ke mně lidé rádi vraceli. A také bych si někdy v budoucnu ráda vyzkoušela i pánskou kolekci.

A jako poslední tady mám tradiční prosbu pro vzkaz našim čtenářům a čtenářkám..
Tak já asi spíš vzkážu něco čtenářkám, když jsme u těch žen. Nebojte se být samy sebou, neschovávejte se pod těmi velkými konfekčními sítěmi a vyjádřete samy sebe!

Děkuji za rozhovor a za tvůj čas a budeme se těšit na tvojí další přehlídku!

photo: Jolana Haismanová, úvodní photo: Eliška Kyselková
Jolana Haismanová