Interview s módním designérem Louisem Scornem

V našem prvním interview bych vám ráda představila Lukáše Spilku aka Louise Scorna a zároveň také mého kamaráda ze střední. Louis studoval na Střední průmyslové škole oděvní, obor oděvní návrhářství. Nyní je v druhém ročníku  na VŠUP (obor Design oděvu a obuvi) v ateliéru Liběny Rochové.

Takže zdravím tě Louisi, můžeme jít na první otázku…
Kdy tě poprvé napadlo jít na školu zaměřenou na oděv?

Helee, když jsem se v osmičce rozhodoval co dál dělat..tak vlastně teta mi říkala, že je na oděvní průmyslovce a já jsem chtěl dělat něco s designem. Řekl jsem si jo, půjdu na oděv a budu nejlepší návrhář na světě. Začal jsem se o to zajímat a od té doby mne zájem nepustil.

Teď jsi v druhém ročníku na VŠUP v ateliéru Liběny Rochové, jak se ti tam líbí? Proč jsi tam chtěl jít?

Chtěl jsem tam jít hlavně kvůli tomu, že to mám blízko od baráku a taky je to dle mého názoru nejlepší škola tohoto zaměření. No a chodím k Liběně, protože jsem na konzultace chodil k Ťapťuchovi a ten mě měl nerad, protože si myslel, že jsem nějakej triviální magor, kterej to nemá v hlavě v pořádku. Aspoň takovej pocit, jsem z toho já měl.. Jsem rád, že jsem nakonec u Liběny, protože ta tomu dává nějakej intelektuální náhled a my se nezabýváme jen trendovostí.

Takže je to spíše záležitost uměleckého charakteru?

Dalo by se říct..

Ale ty šiješ i věci na zakázku, že jo?

Jojo, hrozně rád šiju kalhoty a zrovna teď je plesová sezóna, takže šiju čtvery šaty.

No a šiješ radši na holky nebo na kluky?

Tak jako na holky že jo…Teda.. Plesový šaty šiju rozhodně radši na holky.

No ono na kluky asi nic moc..

Na těch to vypadá divně, třeba já kdykoliv si je zkouším…to hlavně neříkej zákaznicím. Každopádně na kluky šiju taky rád. Když vidíš na klukovi džíny, co mu parádně sednou, tak je to pěkný a je hodně znát jestli jsou šitý na míru nebo ne.

Kde bereš inspiraci ke svým modelům?

Já teda slovo inspirace fakt nemám rád, protože moje inspirace je v podstatě kdekoliv. Třeba támhleto velký červený (pozn. kniha od Junga), to je taky částečně moje inspirace. Myslím si, že inspirace je až takový svazující pojem a nesouhlasím s tím, že se designér musí za každou cenu něčím inspirovat. Pro umělce je inspirací múza, nevím jestli jsem na múzu narazil, ale jsou věci, který mi dodávaj energii, ale ta tomu nedodává konkrétní formu… Ale jednou jsem si chtěl udělat srandu a vymyslel si, že se budu inspirovat rybama. Kolekci jsem pojmenoval „A Ryba“ („A“ čti jako anglický neurčitý člen), protože jsem chtěl, aby moderátor vypadal tak hloupě, že se pořád zasekává před slovem „ryba“ a taky protože se ta ryba jmenuje „A“ a že A je prvopočátek jako alfa..

Je nějaký návrhář, který tě za poslední dobu ovlivnil?

Fůra, ale jména si nepamatuju. Většinou ty kolekce, co postuju na své FB stránce (Scorn Square) ze Style.com.

A teď mi řekni, jak jsi přišel na název Scorn Square a na jméno Louis Scorn?

Jelikož se jmenuju Lukáš Spilka, tak jsem chtěl nějak zachovat iniciály a Louis se mi líbilo. Ještě jsem měl v záloze Luke Skywalker, ale ten už tady byl.. říkám, že tu černou matku nosím jako památku na temné časy Darth Vadera (pozn. Lukáš nosí na prstě černou matku jako prsten). A Scorn vzniklo z toho, že jsem listoval slovníkem a hledal slova, která by mě nejlépe vystihla. Ale teď už se od toho slova čím dál víc vzdaluju..

Takže se zase přejmenuješ?

Postupem času si řikám, že je to vlastně jedno, jmenovat se Louis Scorn, co to má sakra za význam?:D

Abychom se dostali dál, vím, že jsi měl několik přehlídek.. Která si myslíš, že měla největší ohlas a proč?

Mám jenom pár lidí u kterých mě opravdu zajímá jejich názor a jedním z nich je Liběna Rochová, která vlastně ani jednu mojí přehlídku neviděla. (směje se) A pro mě osobně měla asi největší význam „Trhací stroj“ (pozn. první přehlídka, ještě na střední škole), protože jsem do toho dal nejvíc energie a měl jsem vlastně celý tým lidí, kteří něco dělali kolem toho. Ono už když máš model, který se nemůže dostat na molo, kvůli svým rozměrům, tak to je prostě paráda!

Chystáš teď v dohledné době nějakou další přehlídku?

Chystám, měla by být 25.2.2012 a bude to spíš jenom taková domácí prezentace, protože kvůli škole teď nemám moc času na svoji práci. Ale je to normálně veřejnosti přístupné, pokud se tedy budou chovat slušně…

A poslední otázka, kam bys chtěl rozšířit svou značku?

Těžko říct, možná, že ji zruším…(směje se)

Děkuju za rozhovor a doufám, že se brzy uvidíme.
Pár kousků z Louisových prací jde ulovit například ve fashion store Parazit nebo po domluvě na jeho stránkách na Facebooku. (Scorn Square)

photo:
Jolana Haismanová
Tereza Voříšková
Tomáš Brabec, Patrik Borecký
Roman Sejkot

Jolana Haismanová