Interview: Jana Mikešová

Jana Mikešová je studentkou Ateliéru módní tvorby na VŠUP a tvoří pod svou značkou MIK. Její nezaměnitelné vlněné modely jsme měli možnost vidět již na loňském Prague Fashion Weekendu. Nedávno se vrátila z londýnského fashion weeku, kde měla také vystavené své modely. V současnosti spolupracuje na charitativní módní přehlídce FASHION FOR FOKUS, která se koná 1. dubna v Českém muzeu hudby. Ve svém nabitém programu si přeci jen našla chvíli čas, abychom ji mohli položit pár otázek. 

Módní designérka Jana Mikešová tvořící pod značkou MIK

Módní designérka Jana Mikešová tvořící pod značkou MIK

Proč ses rozhodla spolupracovat na projektu FASHION FOR FOKUS?

Pro mě jako začínajícího módního návrháře je to skvělá příležitost jak svou práci přiblížit lidem. Navíc výtěžek z prodeje lístků jde pro dobrou věc, takže je to spojení příjemného s užitečným.

Když se podíváme zpátky do minulosti, pracovala si více s tkaninami. Jak se zrodil nápad, že přejdeš na vlněné modely?

Již v minulosti jsem používala různé textilní techniky, a tak když jsem přišla na UMPRUM, chtěla jsem v řemeslech pokračovat. A další na řadě byla technika macramé, kterou jsem si osvojila, našla nové způsoby a řešení, a posléze i pletení a s ním spojené předení.

Nedávno si mohli tvé modely prohlédnout i návštěvníci Londýnského fashion weeku. Jakou ti právě tento fashion week přinesl zkušenost? Čím se britská móda odlišuje od české?

Zkušenost to byla určitě velká. Lidé v Londýně mají úplně jiný pohled na módu, nebojí se experimentovat jsou tolerantní. Výstava byla velmi rozmanitá, jelikož se jí zúčastnili země z celého světa. Ta různorodost byla nejvíc inspirativní.

Víme, že pracuješ na otevření svého ateliéru. Prozradíš nám o něm něco víc?

Ano, už se pomalu dokončuje. Měl by to být prostor sloužící jako ateliér s showroomem. Otevření je plánováno na 3.4.2014. Spolu s Lindou Zabilkovou bychom zde rády vystavili kolekce prezentované na Fashion For Fokus a nejen to . Lidé se na ně mohou přijít podívat, popř. vyzkoušet. Více informací bude zveřejněno na mých fb stránkách https://www.facebook.com/JanaMikesovaFashionDesigner

Na co z tvé kolekce se můžou těšit návštěvníci FASHION FOR FOKUS?

V nové kolekci pracuji dál s pletáží, jak v lehké, tak v masivní formě.

Díky za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů!

Pokud máte zájem zúčastnit se charitativní módní přehlídky FASHION FOR FOKUS, přispějte darem na jejich internetových stránkách www.fashionforfokus.cz a obratem vám přijde potvrzení účasti.

otázky pokládala Jolana Haismanová

zdroj fotek Jana Mikešová

Připravovaný ateliér (photo Markéta Gorčíková)

Připravovaný ateliér (photo Markéta Gorčíková)

Dress Jana Mikešová (photo Olivie Dvořáková)

Dress Jana Mikešová (photo Olivie Dvořáková)