Interview: GREY DAYS

Od 19. století, kdy se společenský oděv začal rozdělovat na svrchní a spodní část, se trička stala nezaměnitelnou a nejnositelnější formou oblečení. Jenže trička nemusí být obyčejná trička z polyamidu. Ať už na něm nosíte jméno vaší oblíbené skupiny, jak se říká: nejblíž k srdci, nebo prostřednictvím toho nejviditelnějšího místa na těle se pyšníte cizím designem. Lukáš pod značkou GREY DAYS taková trička tvoří, svojí kolekci s omezeným množstvím, což přidává na originalitě a neopakovatelnosti, doplňuje i kšiltovkami. V budoucnu slibuje rozsáhlejší výběr a hodlá se vrhnout i na jiné kousky oblečení. Proto jsme se rozhodli zeptat na celý proces vedení vlastní značky, ať už to souvisí s její vznikem nebo inspirací. Doporučuju nejenom sledovat jejich facebookovou stránku, ale i samotnou tvorbu Lukáše.

Ahoj Lukáši, známe se už poměrně dlouho, ale nikdy mě nenapadla otázka týkající se tvých začátku v tomhle oděvním průmyslu. Jak jsi vlastně přičichnul ke kresbě a k designu? Byla to nějaká spontánní chvíle, nebo jsi k tomu budoval vztah několik let?

Vztah ke kreslení mám už od dětství. Nikdy jsem to nebral obzvlášť vážně, až během střední školy jsem si uvědomil, že grafika je obor, kterému bych se chtěl věnovat.

Nejsi zrovna propagátor barevných kompozicí, nemáš k tomu dobrý vztah, nebo se ti jen nelíbí barevnost kreseb?

Barevné věci se mi líbí, mám rád barevná tetování a hodně designů, které jsem dělal, byly barevné. Nejsem moc příznivcem překombinovaných věcí, asi proto mi jsou bližší jednobarevné kresby.

S jakými značkami oblečení už jsi měl šanci pracovat, a kterou spolupráci si vážíš nejvíc?

Těch značek oblečení moc není, jde převážně o malé značky z Evropy, pro které jsem měl možnost navrhnout designy na trika. Více mě baví tvorba pro kapely, kterých je více a mám u nich větší volnost při kreslení. Vážím si každé spolupráce skoro stejně, nejde kolikrát ani o to pro koho kreslím, ale spíš o jaký jde motiv. Samozřejmě mám velkou radost, když se mi podaří navrhnout design pro kapelu, kterou mám rád. Za poslední dobu beru jako osobní úspěch, že se mi podařilo navrhnout design pro kapelu Gallows z Velké Británie.

Tvým prvním projektem a takzvaným vstupem na tuhle vratkou plošinu byla značka Drowned Swans. Kde vznikla samotná myšlenka a kde tatáž myšlenka zanikla?

Chtěl jsem vytvořit projekt, přes který bych mohl prodávat své produkty, jako jsou například plakáty, tašky a trička. Proto jsem založil Drowned Swans. Byl to projekt, který jsem nebral moc vážně. Šlo jen o takový prostor, kde mohu nabídnout trička, která si nechám udělat. Celé to vznikalo během studia na vysoké škole, když jsem měl spoustu volného času. Pak jsem začal pracovat a volného času bylo najednou méně. Musel jsem tedy s projektem skončit. Postupem času mi ale strašně chyběla ta kreativní činnost, kterou jsem vkládal do Drowned Swans, a tak jsem se rozhodl zkusit něco podobného, tentokrát ale jinak, lépe a už ne sám.

Je projekt Grey Days navazujícím na ten předchozí? Jaký je koncept této značky?

Dalo by se říct, že navazuje na Drowned Swans. Stále si kreslím všechny designy sám a nápady na oblečení si nesu pořád podobné. Chtěli bychom nabídnout kvalitní věci, které si lidé s radostí koupí.

V dnešním světě je asi hodně těžké se prosadit a navrhnout něco odlišného, aby se to dobře prodávalo hned ze začátku. Bylo to i pro tebe složité?

Svou tvorbu jsem nikdy nebral a neberu jako odlišnou nebo originální. Kreslím věci, které se mi líbí a mám radost, když se to líbí i ostatním.

Spolupracuje s tebou na Grey Days ještě někdo?

Grey Days dělám dohromady s mou dobrou kamarádkou Dominikou.

Je nějaký kus nebo druh oblečení, který se v tvé kolekci nikdy neobjeví?

To opravdu netuším. Spíš než o věcech, které dělat nechceme, přemýšlíme o věcech, které bychom dělat chtěli. Doufám, že nezůstaneme jen u triček a mikin.

Čím se řídíš v osobním životě, prolíná se to i nějak s tvou tvorbou? Je pro tebe těžké najít inspiraci?

Je spousta věcí, které mi vadí a s čím jsem nespokojený. To se také dost odráží na motivech, které kreslím. Inspiraci pro kreslení nacházím všude kolem sebe. Velmi mě také ovlivnila tvorba Jordana Buckleyho, Mikea Gianta nebo Alfonse Muchy. Jsem také velkým oblíbencem old school tetování. Všechny tyto vlivy se nějak připsaly na mé tvorbě.

Pro koho je tvoje tvorba především orientována?

Nechci, aby Grey Days bylo další „kolotočářskou značkou“, která by byla určena pro úplně všechny, přesně tak, jak to můžeme vidět u jiných malých značek u nás nebo na Slovensku. Nesnažíme se za každou cenu nabrat co nejvíce fanoušků a zákazníků, abychom si tím zvedali svá ega. Grey Days vzniklo na základě věcí, které máme rádi a je určeno lidem, kteří sdílí podobný pohled na svět.

Kde všude se dají tvé věci sehnat?

Kromě našeho eshopu www.greydaysclth.com je v současné době možné koupit věci i osobně v Praze a Olomouci. Postupně chceme síť prodejců rozšiřovat.

Kdyby ses mohl vrátit v čase, ve kterém období by se ti líbilo žít?

Nejspíš 19. století. Ale raději bych se přesunul do budoucnosti.

Děkuju ti moc za rozhovor a celý theblacklight.net tým ti přeje hodně úspěchů!

Foto: www.greydaysclth.com