Andy Warhol v Praze je „OK“!

Od 13. června jsou v Praze v prostorách paláce U Bílého jednorožce k vidění plechovky, banány a taky Marylin Monroe. Dorazily sem totiž Warholovy pop-artové sítotisky. A nejen ty. 

Celá výstava skýtá přibližně 40 děl tohoto uměleckého „továrníka“ od těch nejznámějších až po méně známé. Expozice asi nepřekvapí sérií Campbellek, Mao Ce-Tungů ani celosvětově milovanou Marylin. Co však rozhodně stojí za povšimnutí, jsou Warholovy minimalistické a skoro až designové kresby.

Andy_Warhol_Bust_Flower

Hned v první místnosti jsou umístěny rozměrné kresby květin, které Warhol vytvořil v druhé polovině sedmdesátých let a momentálně patří do soukromé sbírky. Kdyby pod nimi nebyl jeho podpis, nejspíše by mnoho lidí ani nenapadlo, že je má na svědomí právě on. Svou jemností a pastelovými barvami připomínají japonské umění.

Hned o kousek dál na stěně visí jeho drobné figurální kresby s vtipnými a lehce kousavými bonmoty. Načrtnuté jen tužkou nebo perem. Jedna z místností je také věnována Warholovým návrhům desek, kde se překvapivě nenachází jen desky The Velvet Underground nebo Rolling Stones, ale můžeme tu najít třeba i pop-artově zpracovaný přebal k Labutímu jezeru.

Celou výstavu zakončuje mini „The Factory“, kde si návštěvníci můžou vyzkoušet umělcovu nejpoužívanější techniku, a vyrobit si tak tričko nebo plakát na zeď. Na své si přijdou nejen milovníci Warhola, ale i návštěvníci, kteří jsou k jeho konzumním dílům lehce skeptičtí. On měl totiž vážně talent a zatraceně velkej!

Andy_Warhol_Quote

Soudruh Lenin

Foto: Jolana Haismanová