František Drtikol a jeho Nahá geometrie

Nenechte si ujít novou výstavu fotografií Františka Drtikola, která bude slavnostně otevřena 28.3. 2012 a potrvá do 15.5. 2012.
Výstavu bude možno shlédnout v Galerii Gate, v Husově ulici na Praze 1, která bude v té době akorát po čerstvé rekonstrukci. Budete mít možnost vidět fotografie, která doposud v Čechách nebyly vystavovány a jsou zapůjčené například ze soukromích sbírek z USA nebo Velké Británie.
František Drtikol patří k velmi významným českým fotografům a zabýval se převážně akty nebo portréty. Tvořil na počátku 20. století, tudíž jsou jeho práce značně ovlivněny secesí a symbolismem. Svoji fascinaci ženským tělem dokázal na fotografiích výborně zužitkovat, z jeho děl tak na vás pohlíží štíhlé secesní dívky se značnou mystičností a nebo si vás, zahleděny samy do sebe, ani nevšimnou. Jeho kreativita se neprojevila jen na samotném tématu, ale i zpracování fotografie. Často například zasahoval ručně do negativů, domalovával pozadí a pohrával si se světlem. V závěru své tvorby vyměnil živé modelky za papírové a vytvořil tak další, velmi zajímavý, obraz ženského těla.
Vstupné je pro dospělé 120,- Kč a pro studenty za polovinu.

photo: František Drtikol, zdroj: soko-barefoot.blogspot.com
Jolana Haismanová