FORMAN Festival

K příležitosti oslav letošních 80. narozenin jednoho z našich nejslavnějších režisérů se koná od 7. prosince kompletní retrospektiva jeho díla. Festival bude probíhat v kinosále Městské knihovny v Praze až do čtvrtka 13. prosince.

K vidění samozřejmě nebudou jen Formanovy nejslavnější filmy jako je například Přelet na kukaččím hnízdem, Vlasy nebo Hoří, má panenko. Můžeme se těšit třeba na skoro zapomenutý film I miss Sonja Henie, dokument Zlatá šedesátá nebo režisérský sestřih oskarového snímku Amadeus. Celý festival otevře nikdy oficiálně promítaný film v českých kinech Ragtime.

Na festivalu se pracovalo celý rok za spolupráce samotného Formana. Ředitelka festivalu Radka Kadlecová k tomu dodává: „Sám režisér se pravděpodobně nebude moci festivalu zúčastnit, ale o osobním uvedení jeho filmů jednáme s jeho spolupracovníky a přáteli.  Po celém světě se letos konaly retrospektivy filmů Miloše Formana a mnohé jiné akce na oslavu jeho kulatin. My to vše zakončujeme opravdu unikátní, kompletní retrospektivou všech jeho filmů.”

Vstupenky můžete zakoupit přímo v pokladně kina Městské knihovny nebo prostřednictvím internetových stránek festivalu. Vstupné na odpolední projekci činí 70 korun a večerní projekce je o 20 korun dražší.

Záběr z filmu Amadeus (foto Saul Zaentz Company)

zdroj: formanfestival.cz
Jolana Haismanová