Festival světla znovu v Praze

Přehlídka světelného umění Signal festival se vrací do pražských ulic, náměstí a parků. Druhý ročník festivalu rozzáří Prahu na několik dní již od čtvrtka 16. října a ukáže díla jak zahraničních tak českých umělců. 

Přestože světlo v noci v dnešní době není nic neobvyklého, festival Signal přináší trochu jiné světlo, než na které jsme zvyklí. Letošní ročník nabízí čtyři velkoformátové videomappingové projekce na historické nebo jinak významné budovy, a také více než dvacet světelných instalací. Z toho 10 děl spatří světlo světa, nebo spíše diváci spatří světlo děl, poprvé. Další z instalací již byly prezentovány na zahraničních festivalech a výstavách.

Jednou z největších atrakcí bude například 3D projekce E:Merge na fasádě Michnova paláce, kterou připravuje turecký kolektiv umělců Nerdworking. Mezi další zvučná jména ze zahraničních autorů patří australští Electric Canvas, jež mají na světelném triku třeba slavnou Operu v Sydney. V Praze si australští světelní mágové vyhlídli Městskou knihovnu. Vytvoří z ní obrovské plátno pro dílo Out of Place.

Ukázka světelné tvorby Nerdworking na fasádě Michnova paláce

Z českých autorů se můžeme těšit na Richarda Loskota, Davida Černého nebo Gabrielu Prochazka. Poslední ze jmenovaných vypustí přímo do Vltavy zářícího Krakena. Řada instalací bude rovněž interaktivní, takže i návštěvníci a diváci můžou být spolutvořitelem umění.

Autor(ka) fotografie: www.signalfestival.com