Fashion Revolution

24. dubna tomu bude rok, co se v Bangladéši zřítila obrovská továrna Rana Plaza, která dokázala pojmout několik stovek „otrockých dělníků“ módního průmyslu. Tento den se oficiálně stal dnem, kdy si nejen připomínáme tuto smutnou událost, ale zároveň se snažíme bojovat s konzumem, protože za smrt všech nevinných lidí nemůže nic jiného než naše neustálá potřeba produkovat další a další produkty.

Jsou vám blízké značky jako Zara, Mango, United Colors of Benetton nebo jezdíte do Londýna na rodinné nákupy do Primarku? Pokud jste si zvykli číst etikety na jogurtech a müsli tyčinkách, je na čase se naučit číst i štítky na oblečení, skrývají v sobě víc, než jenom na jaký stupeň to musíte prát. První ročník celosvětové kampaně vychází z jednoduché otázky – „Kdo ušil tvé oblečení?“ Tato akce se nevztahuje jenom na určité státy a území, organizátřoři se snaží zapojit do projektu všechny země, protože jak už jste asi sami pochopili, týká se to nás všech. K šíření povědomí se ten den budou využívat především sociální sítě, proběhnou ale i tematické happeningy až v 60 zemích světa.

Organizátoři vyzývají veřejnost, aby si na podporu Fashion Revolution 24. dubna oblékli oblečení naruby a sdíleli fotografie na sociálních sítích, kde lze označit výrobce a dotázat se tak přímo na původ daného kusu oděvu. Zakladatelka Fashion Revolution, Carry Somers, říká: „Fashion Revolution Day dostal neuvěřitelný spád v globálním měřítku. Aktuálně se do projektu zapojilo téměř 60 zemí z celého světa. Věřím, že jejich účast představuje opravdovou a reálnou příležitost propojit milovníky módy s lidmi, kteří jejich oblečení ušili.“ 

U nás se do projektu zapojilo hned několik online platforem jako butik Czech Labels and Friend, Slovak Fashion Council a online obchod ZOOT.cz, kde za každou objednávku přispějete 20 Kč do oficiálního Fondu Rana Plaza na odškodnění obětí katastrofy. Události, které se u nás budou odehrávat v rámci projektu můžete sledovat zde.

FRD_meet the maker FRD_meet the maker2 GOTS certifikovana vyroba, Banglades_Ondrej Parpel2 GOTS certifikovana vyroba, Banglades_Ondrej Parpel5 GOTS certifikovana vyroba, Banglades_Ondrej Parpel6 GOTS certifikovana vyroba, Banglades_Ondrej Parpel7 GOTS certifikovana vyroba, Banglades_Ondrej Parpel8 GOTS certifikovana vyroba, Banglades_Ondrej Parpel9 GOTS certifikovana vyroba, biologicka cisticka vody Banglades_Ondrej Parpel3 GOTS certifikovana vyroba, biologicka cisticka vody Banglades_Ondrej Parpel4 textilni vyroba, Banglades_Ondrej Parpel2

Zdroj: www.fashionrevolution.org

Natalia Kuznetsova