Fantich & Young

Mariana Fantich a Dominic Young se spolčili v roce 2008, kdy založili svůj umělecký ateliér Fantich & Young. Každoročně tak představují projekty, jejichž hlavní myšlenkou je ukázat módu v jiném světle za pomocí kombinace protichůdných a paradoxních nápadů.

V jejich pracích často narazíte na spojení Darwinové teorie evoluce a nadpřirozených ceremoniálních prvků, čímž vznika rozpor dvou zcela odlišných věcí. Sami to popisují jako „Darwinovo Voodoo“ . Ke své práci často používají neordinérní napodobeniny lidského nebo zvířecího těla, například podrážka Oxfordek Apex Predator je tvořená z 1050 protézních zubů a rozhodně nepatří mezi pohodlnou obuv na dlouhé procházky. Opět je ale zde patrná kombinace paradoxních nápadů, neboť samotné Oxfordky jsou vcelku klasickou záležitostí a nabytím „zubní podrážky“ se z nich staly děsivé boty, které při chůzi cvakají jako nikdo jiný. K dispozici je i dámská verze, tedy spolupráce s velikánem Jimmy Choo, tentokrát na ně bylo spotřebováno „pouhých“ 500 zubů.

Kromě bot z imitace lidských zubů se umělci zaměřují i na pravé lidské části těla. Takový kostým Apex Predator z roku 2011 je tvořen lidskými vlasy a místo knoflíků ho zdobí skleněné oči.

Foto: fantichandyoung.co.uk

Natalia Kuznetsova