Designblok 12

Od pondělí 1. října probíhal po dobu jednoho týdne na několika místech v Praze Designblok. The Black Light neváhalo ani chviličku a rozhodlo se vyrazit na obhlídku Kafkova domu, Šporkovského paláce a Clam-Gallasova paláce.

První kroky směřovaly do Kafkova domu, který byl specializován převážně na design nábytku. Od prvních ročníků se koncept bohužel přesunul o pár kilometrů dál, takže v malých místnostech Kafkova domu na nás čekal spíše veletrh nábytku, což nás trochu zklamalo.
Chuť nám začal spravovat až Clam-Gallasovův palác, jehož zaměření směřovalo spíše k designu porcelánu a skla. Ve velkých starožitných místnostech tohoto paláce se moderní design přímo vyjímal a tvořil tak zajímavý kontrast. V jedné z tmavých, nepříliš osvětlených, místností zazářilo Studio Pirsc Porcelain a jeho nevšední 3D porcelánové tapety v bílé nebo černé barvě. Další působivé kousky byly vázy ze Studia Ronyho Plesla.

3D tapety ze Studia Pirsc Porcelain

Vázy od Ronyho Pesla

Po prohlídce dvou velkých objektů Designbloku mělo The Black Light stále energii a tak vyrazilo i do Hybernské ulice, kde už od konce 17. století stojí Šporkovský palác. V prostorách tohoto paláce vystavovaly převážně vysoké školy a mladí designéři, což byl hlavní důvod, proč se The Black Light líbilo nejvíc právě tady. Tento fakt ale značně stížil akt rozhodování, které z kousků máme vyzdvihnout. Začneme nejspíš pěkně od země, tudíž od designu bot. Naprosto originální kolekci obuvy, která by potěšila materiálem hlavně milovnice „melissek“, vytvořili studenti VŠUP. Svojí celou kolekci předvedla i vítězka v kategorii produktového designu Eliška Kuchtová se značkou Cutulum. Poslední kolekce bot, kterou bychom nerady vynechaly, je Ciccone collection od Christophera Ciccone, který momentálně spolupracuje s Česko-slovenskou značkou holinek Novesta.

Kolekce bot Pavly Podsedníkové

kabelka od Karolíny Juříkové

Co by mohlo následovat po botách jiného než oděv? Správně.. Nic! Takže se dostáváme k další kategorii, kterou je design oděvu. Svými étericko-transparentními modely nás dostala Karolína Juříková, mimo jiné vítězka Designblok Talent Card. Avšak její oděvy nebyly jediné hodné obdivu. Její černá designová kabelka si nás získala svou jednoduchostí a nejraději bychom si jí odnesly rovnou z hřebíku domů. Speciální kolekci ve spolupráci s Novestou měla i značka Leeda, která předvedla jemné převážně černobílé kousky.

Od návrhování oděvů už je jen kousek k designu šperků, takže se zastavíme u doplňků. Mezi vítězi Designblok Talent Card se samozřejmě umístila i Janja Prokić se svou kolekcí inspirovanou lesními zvířaty. Celou jednu místnost měla pro sebe i značka Antipearle, která velmi překvapila naše očekávání. Po překročení prahu místnosti jste se neocitli v jiném pokoji, ale pod hladinou vody, což dokonale vystihuje i šperky vytvářené Markétou Dlouhou Márovou. Nejčastěji k výrobě šperků používá ušlechtilé kovy doplněné o říční perly z Tichomoří.

Poslední zastávku provedeme u designu porcelánu studentů z VŠUP. Nejvíce nás bavila králičí busta vtipně reprezentující logo celého Designbloku. Za tímto dílem stojí Kristýna Bratránková, studentka prvního ročníku, která vytvořila porcelánovou hlavu králíka jako součást svojí klauzurní práce.

Značka Antipearle

photo: Jolana Haismanová

Jolana Haismanová