Cloud na Nuit Blanche

Každý rok je v několika městech světa vyhrazena jedna z nocí, které se začalo říkat Nuit Blanche. Tuto noc se v daném městě otevře několik muzeí, galerií a umělci vytvoří různé doprovodné akce a performance. V Praze máme vlastně takovou obdobu „Bílé noci“ v podobě Muzejní noci. Tento rok se k jednonočnímu festivalu Nuit Blanche připojilo i kanadské město Calgary.

Jednou z nejzajímavějších Art instalací na Bílé noci v Calgary byl žárovkový „Cloud“, který vytvořila Caitlind Brown. Étericky působící mrak je vyroben z oceli, kovových řetízků a z 5000 tisíc svítících i vyhořelých žárovek. Jelikož kovové řetízky slouží jako vypínače, tak se diváci můžou interaktivně zapojit do rozsvícení různých částí Cloudu.
Caitlind Brown není jen umělkyní, ale také filmařkou. Jejím nejznámějším projektem je nejspíše The House Projekt, kde spolupracuje na umělecké přeměně domů, které byly předurčeny k demolici.

"Cloud" na Nuit Blanche v Calgary

Cloud

Název Nuit Blance pochází, jak jinak, než z Paříže, kde se tato noc poprvé v tomto konceptu uskutečnila v roce 2002. Po té se festival rozšířil i do dalších světových měst jako Montreal, Toronto, Řím nebo Brusel.

Cloud podpírá jen jeden sloupek

photo, zdroj: www.nuitblanchecalgary.ca
Jolana Haismanová