ČESKÝ TUČŇÁK 2012

Podzimní měsíce jsou obvykle kulturou nabité a nejinak tomu je i letošním rokem. Od 7. do 10. listopadu totiž proběhne Prahou festival Český tučňák, který vyvrcholí 13. listopadu slavnostním ceremoniálem v klubu SASAZU.

Český tučňák je soutěžní festival orientující se na mladé umělce do 30 let. Soutěž rozděluje mladé talenty do čtyř kategorií podle oblasti umění, do které zasahují. První kategorie nese název „Mladé výtvarno“ a o prvenství zde bojuje 5 umělců buď se svými fotografiemi, malbami nebo fashion kolekcemi. Druhou oblastí je „Mladá hudba“, kde se předvede pět hudebních skupin. O karbonovou sošku se bude soutěžit i v další kategorii, kterou je „Mladý film“. A kategorie uzavírá „Mladé divadlo“ s rovněž 5 soutěžícími hrami. Jelikož si festival dal za cíl hlavně podporovat mladé umělce, tak v této soutěži nepůjde jen o radost z výhry a zviditelnění, ale vítěz z každé kategorie převezme dotaci 100 tisíc korun pro svou další tvorbu.

A jak probíhá hodnocení? Soutěž má dvě kola, první je neveřejné a o 5 postupujících finalistech do každé kategorie rozhoduje odborná porota. Další kolo už je jen na veřejnosti, která může hlasovat přes internet nebo rovnou na festivalu. Pro letošní rok zasedli v odborné porotě například designér Maxim Velčovský, módní návrhářka Hana Zárubová, Jakub Kohák, zpěvák Matthew Ruppert nebo herec Jiří Lábus.

V podstatě celý festival bude probíhat v kulturním prostoru La Fabrika v Holešovicích, jedinou výjimkou bude představení Punk Rock v divadle Disk. Na celý festival je možné si zakoupit festival-pas v hodnotě 250 korun.

Divadelní hra Triple Bypass Burger - Kamila Kostřicová

zdroj: www.ceskytucnak.cz, www.youtube.com
Jolana Haismanová