Beyond Reality – British Painting Today

Od 4. října hostí Galerie Rudolfinum novou výstavu nazvanou Beyond Reality – British Painting Today. Svá díla vám představí 12 umělců žijících ve Velké Británii, což je v současnosti takříkajíc centrum moderního umění. To, že byste neměli výstavou minout potvrzuje i fakt, že na samotnou vernisáž dorazilo tak velké množství lidí, že se sotva vešlo do atria Rudolfina.

Z názvu je možné soudit, že si výstava klade za cíl ukázat divákovi, co se nachází za realitou nebo jaká je nadrealita. Tohoto cíle se také náležitě povedlo dosáhnout.

První ukázkou nadreality jsou například díla Jasona Brookse, který se specializuje na hyperrealistické portréty lidí. Na této výstavě nebyl jediným hyperrealistickým umělcem. Dalším z nich byl i Čech Hynek Martinec, který v současnosti žije i tvoří v Londýně. To, že se malba v dnešní době snaží napodobit fotku nám dokazuje i další umělec, kterým je Ben Johnson. Johnsonovy malby vyobrazující interiéry by se leckomu povedlo splést se skutečnou fotografií. Ani Jonathan Wateridge se od hyperrealistů moc neliší. Své postavy umísťuje do zdánlivě přirozeného prostoru, avšak po delším zkoumáním jeho maleb dojdete k závěru, že vás na nich něco zneklidňuje.

Výstava však nepředstavuje umění jen tohoto druhu. Další odnoží byla díla pracující s velmi zajímavými symboly, které se promítaly v samotných obrazech. Krajiny Geda Quinna vypadají velmi poklidně, ale jsou nabity takovým množstvím různých znaků, že vás nakonec dokonale vyvedou z rovnováhy. Chladnými vás nenechají ani malby Glena Browna, který si pohrává s tak trochu psychadelickými barvami a lidská kůže vypadá jako pokrytá barevnou plísní. Díla všech umělců jsou navíc skvěle poskládána, takže si exibice nechává největší perverznosti nakonec. A co vás čeká v poslední místnosti výstavy? Můžete hádat a myslím, že moc nápověd potřebovat nebudete. Ano, jsou to bratři Jake a Dinos Chapmanovi. Pokud vám nic není svaté, tak si určitě užijete jejich variaci na Pannu Marii s Ježíškem a mnohá další díla.

Beyond Reality - atrium Rudolfina

Zleva: Ben Johnson, Marie Harnett, kurátor výstavy Petr Nedoma, Jason Brooks, tajemný neznámý umělec (kterého se nepodařilo vypátrat) a Hynek Martinec

Výstava - Beyond Reality

photo: Jolana Haismanová, www.galerierudolfinum.cz
Jolana Haismanová