ARTSEMESTR

Nedělní odpoledne přímo vybízí vyrazit někam za uměním a tak se The Black Light rozhodlo prouzkoumat uměleckou činnost studentů VŠUP. Artsemestr nabízí ukázky klauzurních prací všech ateliérů této školy.

Bohužel však musím přiznat, že studentské práce mě docela zklamaly. Samozřejmě mezi ateliéry i studenty byly světlé výjimky, které splnily očekávání jako každý rok. Ale skóre dobrých a zajímavých prací bylo rozhodně v menšině oproti zbytku. Převážně studenti z ateliérů volného umění si spíše z klauzur udělali srandu a přistupovali ke svým pracím se značnou dávkou recese, protože umělecký smysl a význam běžnému divákovi unikal. Po mnoho staletí bylo umění srozumitelné i pro ty nejnižší sociální vrstvy lidí a bylo důkazem talentu a píle umělců. Z návštěvy letošních klauzur VŠUP mám však dojem, že se budoucí umělci snaží co nejvíce odlišit a to na úkor pečlivé umělecké práce.

Ale teď k těm světlým výjimkám. Jako obvykle předvedli skvělé práce studenti Ateliéru keramiky a porcelánu. Tento rok se nechali inspirovat tradicemi cizích zemí a vznikly tak velmi zajímavé a nevšední práce, které neinklinovaly ani náznakem k různým klišé dané země. I veřejností lehce opomíjený Ateliér tvorby písma a typografie ukázal kreativnost zpracováním různého pojetí zátiší na plakátu. Pomyslnou trojku nejlepších ateliérů uzavírá Ateliér Visual Art, který vede Milena Dopitová. V tomto ateliéru vznikla řada různorodých uměleckých děl od bust až po videoprojekci.

Ještě jsme připravili žebříček nejlepších věcí podle TBL, které jste na Artsemestru mohli vidět.

1. Geniální kozačky finské studentky Mariky Jilhä

2. Dvojbusty CTRL D – Fernando Echeverria a Jules Chao Zvox

3.  Černý toaleťák od Mirky Mitíškové

4. Průsvitné přívěsky Václava Mlynáře

5.  Nizozemské porcelánové lodičky Matěje Polácha

Foto: Jolana Haismanová