Aprílový rozhovor s OLO o Shooting Fashion Stars

V pátek 30.3. 2012 se uskutečnila módní show „Shooting Fashion Stars“ v pražské galerii Mánes. O tom, že si tato akce získává více a více zájemců není pochyb, letošní rok byl však zajímavý ještě něčím. O víkendu se k tomuto projektu přidal totiž navíc SFS showroom, kde jste si mohli nakoupit designové kousky přímo z přehlídky nebo od návrhářů, kteří se zúčastnili SFS minulé ročníky. Pro letošní rok byly vybrány Hana Frišonsová se svojí kolekcí „Sleepwalkers“, Ivana Kaňovská s „Tension“, Petra Pluháčková s kolekcí „Skin“ a návrhářské trio LaFormela s kolekcí „Raven´s flight“. Jako vážený speciální host přijmul pozvání Jakub Polanka a doplnil fashion show o svou kolekci.
O celém projektu a letošním ročníku si s námi promluvila spoluzakladatelka SFS, modelka, fotografka a umělkyně v jedné osobě Oldřiška Křížová alias OLO, která si na nás našla čas během nabitého SFS víkendu.

Shooting Fashion Stars má už osmiletou tradici a vy jste stála u zrodu.. Zajímalo by nás, jak se to z vašeho pohledu vyvinulo?
Od roku 2003, kdy jsme s Janinou Šlemínovou, ředitelkou projektu, pořádali první ročník, tak se to samozřejmě vyvinulo, nicménně ten základní koncept se snažíme udržet stále stejný. Shooting Fashion Stars jsou hvězdy na českém módním poli, které ještě nemají stabilní pozici, takže je to takový impuls, podpora k tomu, aby šli dál. I když se samozřejmě na některých ročnících objevili i velmi mladí lidé, jako například Petra Ptáčková. Věkově tam totiž není žádná hranice. Pravidla účasti je prezentace portfolia předešlé práce designéra a koncepce připravované kolekce, která by byla prezentovaná v rámci projektu SFS. První tři ročníky fungovaly trošku jinak, kdy já jsem oslovovala mladé designéry. Koncept byl sice jasný, ale neměli jsme ještě pořádné PR a tak vlastně nebylo ještě z čeho vybírat, ale zhruba na čtvrtý ročník už se nám začali hlásit i designéři sami, což byl velký přerod a vznikla SFS Guardians, která vybírá designéry, kteří se zúčastní určitého ročníku.

Ta porota se s každým ročníkem mění?
Ano, ta se mění i podle místa konání, protože to je také každý rok jiné. Kdo se nemění v porotě, jsem já jako fashion stylist a art director a Janina Šlemínová jako producentka a ředitelka projektu. (pro letošní rok byli v porotě ještě Jakub Polanka, módní návrhář, Karel Losenický, fashion fotograf a Martin Pavala, akademický malíř za galerii Mánes, pozn.redakce). Do té poroty jsou zváni i lidé, kteří třeba nejsou úplně zainteresovaní v módě, ale musí mít nějaký výtvarný náhled. Každým rokem je o náš projekt větší a větší zájem, jak ze strany designérů, tak například periodik nebo bloggerù.

Jak jste spokojená s tímto ročníkem, jak byste ho zhodnotila?
Přemýšlím, jestli to není úplně brzo, dva dny po akci.. Ale rozhodně jsem spokojená s přístupem designérù, protože jsme od začátku komunikovali velmi dobře a jelikož je ta přehlídka jen jedna a návrhářù pět, tak je to hlavně o komunikaci.. Dále jsem spokojená s tím, jak nám galerie Mánes vyšla vstříc, jak s páteční přehlídkou, tak vlastně i s víkendovým showroomem.

Která z kolekcí letošních návrhářů vás nejvíce oslovila?
Absolutně nemůžu říct, každá z těch kolekcí měla své specifikum a všechny jsou mi v nějakém směru blízké. Samozřejmě si Ivanu Kaňovskou neoblíknu na běžné nošení, ale jelikož znám každou kolekci i z té druhé, nedivácké stránky, tak rozhodně nemůžu říct, která mě nejvíce oslovila. Jsem také velmi ráda, že Jakub Polanka přijmul pozvání k prezentaci své kolekce na naší přehlídce a vlastně také probíral konzultačně stylingové věci s našimi novými designéry. Takže všichni fungovali jako team.

Letošní rok přinesl nový počin v podobě showroomu.. Kdo z vás ho vymyslel?
Ten hlavní popud vyšel od mne, protože se aktivně pohybuji v módě. Nyní spolupracuji například se Zuzanou Kubíčkovou, před tím jsem spolupracovala dlouhá léta s Jakubem Polankou. Takže se v tom pohybuji a znám spoustu akcí, které jsou tady v Čechách. Například Design Blok, kde má móda své místo nebo třeba Code Mode a Design Supermarket. Ale přímo taková akce jako Fashion Stars Showroom tady chyběla. A jelikož takové podobné akce znám ze světa, například z Paříže, kde jsou showroomy spojené hlavně s fashion weeky, tak jsem chtěla něco podobného zavést i tady. Mladí designéři často nemají svůj butik a tudíž se k nim veřejnost vůbec nedostane. Na těchto akcích, typu showroom se sejde spousta designérů a je to ideální místo, kde si lidé můžou něco pořídit. Moje vize je dělat podobné showroomy čtyřikrát do roka nebo alespoň dvakrát určitě.

Také vím, že s vaším kamarádem Jakubem Polankou, jste vytvořili několik velmi zajímavých projektů jako například „Čakry“ nebo „Padlí andělé“, které vyústily ve společnou výstavu v Trafo Galerii… Chystáte něco dalšího? Nebo pracujete nyní na něčem?
Něco jsme spolu konzultovali ohledně případné permormance, ale Jakub je nyní v Paříži. Teď chystáme projekt se Zuzanou Kubíčkovou, který vyjde na veřejnost během podzimu letošního roku.

Děkuji za rozhovor a ještě vzkažte něco našim čtenářům…
Rozhodně se zajímejte o českou módu, je srovnatelná se zahraniční. Možná ne ještě v takové míře, protože tady je zatím situace trochu složitější, ale podporujte ji! Protože už tím, že ji nosíte ji podporujete… Česká móda je vyjímečná!

Foto: Jolana Haismanová, ostatní z www.tyden.cz, úvodní Lukáš Dohnal
Jolana Haismanová